Wybierz region

Wybierz miasto

  Wikrowo. Spłonął zabytkowy wiatrak

  Autor: Arkadiusz Kolpert

  2001-12-22, Aktualizacja: 2004-12-18 01:25

  XIX-wieczny wiatrak w Wikrowie, jedyny taki zabytek w naszym regionie, spłonął wczoraj doszczętnie. Przyczyny pożaru nie są znane. Straż pożarna przybyła na miejsce po godz. 12.30.

  XIX-wieczny wiatrak w Wikrowie, jedyny taki zabytek w naszym regionie, spłonął wczoraj doszczętnie. Przyczyny pożaru nie są znane.


  Straż pożarna przybyła na miejsce po godz. 12.30. Dwie godziny później z budynku zostały już tylko zgliszcza. Według świadków budynek zaczął się palić przed godziną 11.


  - Rano właściciel przyjechał napalić w kominku i wyjechał. Widziałem, że coraz więcej dymu idzie z komina i z dachu, więc wezwałem straż - opowiada Jerzy Oksentowski, mieszkaniec sąsiedniego budynku. - W środku spaliły się dwa psy.


  Strażacy próbowali dostać się do środka i ugasić pożar od wewnątrz.


  - Kiedy wybili szyby, poszedł cug i budynek stanął w płomieniach - opowiada Jerzy Oksentowski.


  Według strażaków wczoraj, przy bardzo złych warunkach atmosferycznych, nie było szans na uratowanie wiatraku.


  - Budynek składał się z elementów drewnianych. Przy panującym silnym wietrze nie było możliwe uratowanie budynku. Z powodu niskiej temperatury mieliśmy problemy z wodą - relacjonuje mł. brygadier Tomasz Świniarski, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. - Dlatego pierwsze nasze działania polegały na zapewnieniu bezpieczeństwa sąsiadującym budynkom.


  Ze względu na wysoką temperaturę strażacy wycofali się ze środka budynku. Akcja gaszenia budynku trwała do późnych godzin popołudniowych.
  Miejscowi nie mogą odżałować zabytku.


  - Przynajmniej ludzie mieli co u nas oglądać. A właściciel jeszcze remontował go i był coraz ładniejszy - mówili nam. - Jako 10-letni chłopak bawiłem się na strychu - dodaje Jerzy Oksentowski.


  Przyczynę pożaru ustalą biegli.


  Okazały wiatrak typu holenderskiego zbudowano w połowie XIX w. na wzniesieniu. Dla uzyskania korzystniejszej wysokości ustawiono go na budynku gospodarczym o konstrukcji szkieletowej. Obiekt zaliczony został do II grupy zabytków. Gruntownej restauracji poddano budowlę w 1970 r. Od kilku lat wiatrak był w prywatnych rękach.

  Sonda

  Czy jesteś za przekopem Mierzei Wiślanej?