Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25 listopada Dzień bez Futra

Robert Orzechowski
Dzień bez Futra
Dzień bez Futra www.morguefile.com/Ladyheart
25 listopada obchodzony jest Dzień bez Futra. W Polsce to święto obchodzone jest od 1994 roku i zostało ustanowione na IV Ogólnopolskim Kongresie "Teraz Ziemia" przez działaczy Klubu Gaja oraz Frontu Wyzwolenia Zwierząt. Celem tego święta jest zdelegalizowanie hodowli i zabijania zwierząt dla futer.

Dzień bez Futra

W Polsce Dzień Bez Futra obchodzi się od 1994 roku. Najczęściej utożsamiany jest z różnymi medialnymi akcjami pod drzwiami sklepów, gdzie można nabyć te luksusowe towary.

Czytaj także: Światowy Dzień Pluszowego Misia [ZDJĘCIA]

Na jedno futro zabija się 18 lisów, 55 norek, 100 szynszyli , 150 gronostai, 11 rysi. Co roku zabija się ponad 4 miliony samych norek. Nikt nie je mięsa, ze zwierząt zrywa się futro, a reszta jest spalana i przerabiana na mączkę dodawaną do pasz dla… zwierząt futerkowych!

Warunki, w których przetrzymywane są zwierzęta, także pozostawiają wiele do życzenia.

Jak informują Dobrosława Karbowiak ze stowarzyszenia Otwarte Klatki - Zakaz hodowli zwierząt na futro cieszy się dużym poparciem społecznym. 29 tysięcy osób podpisało petycję na rzecz zakazu na stronie Koalicji. Kilka lat temu ponad 220 000 osób poparło również obywatelski projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt, który zawierał propozycję zakazania hodowli zwierząt na futro. Problemem ferm futrzarskich zainteresowali się także politycy. W Sejmie powstaje projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który zawiera zapis o zakazie hodowli zwierząt na futra.

Nie wierzymy w możliwość „ucywilizowania” przemysłu futrzarskiego - dodają przedstawiciele stowarzyszenia Otwarte Klatki. Nagrania z ferm z całej Europy oraz śledztwo opublikowane przez nasze Stowarzyszenie, które pokazało obraz 52 ferm norek, lisów i jenotów z całej Polski oraz fermy posła Andrzeja Piątaka, są dowodem na to, że takie zjawiska jak: agresja, stereotypia, okaleczenia czy kanibalizm są nieodłączną częścią hodowli zwierząt na futro. Kolejne kraje wprowadzają zakazy prowadzenia takiej hodowli i liczymy na to, że Polska wkrótce również znajdzie się w ich gronie.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto