Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty. Jak poradzili sobie uczniowie w Toruniu i kraju? Znamy wyniki

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Wyniki egzaminu ósmoklasisty na równi z ocenami na świadectwie liczą się przy rekrutacji do szkół średnich
Wyniki egzaminu ósmoklasisty na równi z ocenami na świadectwie liczą się przy rekrutacji do szkół średnich Grzegorz Olkowski
Uczniowie z dużych miast lepsi od swoich rówieśników z małych miasteczek, a test z języka angielskiego napisany lepiej niż polski i matematyka. Takie są m.in. wnioski z raportu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej na temat wyników egzaminu ósmoklasisty.

Odkryte napisy na zabytkowej kamienicy

od 16 lat

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w poniedziałek (3.07) wyniki egzaminu ósmoklasisty, który odbył się w maju. Średnia dla kraju z języka polskiego to 66 proc., z matematyki 53 proc., a z angielskiego (ten język pisała zdecydowana większość zdających) - 66 proc.

Średnie dla miast i wsi

Podano też statystyki dotyczące wyników ze względu na lokalizację szkoły. Nie jest zaskoczeniem, że egzamin najlepiej wypadł w dużych miastach, powyżej 100 tys. mieszkańców. Tu średnia z polskiego to 69 proc., z matematyki 60 proc., a z angielskiego 74 proc. W miastach do 100 tys. mieszkańców średnie rozłożyły się następująco: polski 65 proc., matematyka 53 proc., a angielski 67 proc. W mniejszych miastach do 20 tys. mieszkańców wyglądało to tak: polski - 63 proc., matematyka - 49 proc., angielski - 62 proc. Na wsiach wyniki egzaminów to: polski 65 proc., matematyka 51 proc. i angielski 60 proc.
Egzamin ósmoklasisty w terminie głównym przeprowadzono 23-25 maja. Przystąpiło do niego ok. 510,4 tys. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej, w tym ok. 13,8 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy. Średni wynik z egzaminu z języka polskiego uzyskany przez uczniów z Ukrainy to 45 proc., z matematyki - 37 proc., z języka angielskiego - 46 proc., z języka rosyjskiego - 90 proc.

Polecamy

Mocne strony zdających

Jak podaje CKE, analiza arkuszy pokazała, że z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność odczytywania tekstów ikonicznych oraz znajomość lektury obowiązkowej pt. "Balladyna". Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych. Na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści, którzy przystąpili do
egzaminu z języka angielskiego, uzyskali najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajdowanie określonych informacji w oparciu o tekst słuchany, natomiast w przypadku języka niemieckiego uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniem zamkniętym sprawdzającym znajomość funkcji językowych.

Polecamy

Słabe strony - wysokość trójkąta

- Egzamin wskazał również umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej. Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie z zakresu kształcenia językowego sprawdzające umiejętności: poprawnego stopniowania przysłówków i zapisu partykuły „nie” z przysłówkami w stopniu najwyższym - podaje dalej Centralna Komisja Egzaminacyjna. - Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte, którego rozwiązanie wymagało umiejętności operowania obiektami matematycznymi, przekształcenia równania z jedną niewiadomą, aby obliczyć wysokość trójkąta. W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze dla
ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych, natomiast uczniowie przystępujący do egzaminu z języka niemieckiego najniższy średni wynik uzyskali za rozwiązanie zadania otwartego sprawdzającego umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej.

Polecamy

Wynik ważny przy naborze

Szczegółowe informacje dotyczące wyników tegorocznego egzaminu ósmoklasisty będą dostępne w sprawozdaniu, które zostanie opublikowane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 19 września.
Tu warto dodać, że egzamin ósmoklasisty na równi z ocenami na świadectwie ukończenia podstawówki liczy się przy rekrutacji do szkół średnich. Osiągając maksymalne wyniki, można dostać za niego 100 punktów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto