Sportowe wydarzenia roku 2007. Zobacz jak minął sportowy rok

RAFAŁ KADŁUBOWSKI
Za trzy dni pożegnamy mijający 2007 r. i przywitamy nowy 2008. Grudzień to jak zwykle okres podsumowań i wspomnień w wielu dziedzinach życia. Podobnie jest w sporcie.

Za trzy dni pożegnamy mijający 2007 r. i przywitamy nowy 2008. Grudzień to jak zwykle okres podsumowań i wspomnień w wielu dziedzinach życia. Podobnie jest w sporcie. Także i my postanowiliśmy pokusić się o takie podsumowanie. Specjalnie dla naszych czytelników wybraliśmy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia sportowe elbląskich sportowców w 2007 roku.

Początek 2007 roku to od razu wielkie wydarzenie w życiu miasta. 9 stycznia oficjalnie otwarto Centrum Sportowo-Biznesowe przy ul. Alei Grunwaldzkiej. Na otwarcie nowoczesnej hali sportowej, przy wypełnionych po brzegi trybunach, rozegrano mecz ekstraklasy piłki ręcznej kobiet pomiędzy Startem Elbląg a Sośnicą Gliwice. Szczypiornistki dostosowały się do rangi wydarzenia i po emocjonującym spotkaniu spotkanie zakończyło się sprawiedliwym remisem 36:36.
19 stycznia podczas dorocznej Elbląskiej Gali Sportu, prezydent Elbląga uhonorował najlepszych elbląskich sportowców, za ich osiągnięcia w 2006 roku. W sumie w 6 kategoriach wręczono 82 nagrody. Najwięcej, bo aż 37 przypadło sportowcom uprawiającym sporty walki, a więc bokserom, judokom, karatekom, kickbokserom, ciężarowcom i zapaśnikom. Przy takiej uroczystości nie zapomniano o trenerach, prezesach, sponsorach i sportowcach-weteranach. Sportowym wydarzeniem roku 2006 uznano finisz etapu kolarskiego wyścigu Tour de Pologne, po elbląskich ulicach.
W lutym zakończyły się rozgrywki Elbląskiej Ligi Halowej w sezonie 2006/2007. Mistrzem SuperLigi został Specjal, awans do tej ligi zdobyły drużyny Specjal II i Wiarus, z kolei pierwsze miejsce w II lidze wywalczył Dream.
Na zakończenie sezonu halowego, 19 lutego w hali MOS odbył się V Ogólnopolski Turniej Futsalu „Etna Cup”. Turniej zakończył się zwycięstwem, występującego na co dzień w I lidze Futsalu, Hurtapu Łęczyca. Drugie miejsce wśród 16 drużyn zajęło elbląskie Elwo.
Podczas weekendu, 24 i 25 marca w Elblągu gościli najlepsi pięściarze Warmii i Mazur, którzy w hali Atleticonu walczyli o trofea otwartych mistrzostw województwa. W zawodach wzięły udział kluby z Ełku, Kętrzyna, Braniewa, dwa kluby elbląskie - Kontra i Tygrys - oraz goście ze Słupska. Elblążanie zdobyli w sumie 11 złotych medali.
Ponad setka zawodników z całej Polski wzięła udział 21 kwietnia w Bażantarni, w pierwszej eliminacji Superligi - największego w kraju cyklu zawodów w kolarstwie ekstremalnym amatorów. Zwyciężył Michał Kollbek z Krakowa.
W maju w Warszawie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Złoty medal w skoku wzwyż wywalczył Marcin Glaubert, zawodnik MKS Truso Elbląg. Elblążanin wywalczył tytuł mistrzowski w skoku wzwyż poprawiając swój rekord życiowy o 1 centymetr.
W czerwcu ligowe rozgrywki zakończyły drużyny piłkarskie z naszego miasta. Piłkarze trzecioligowej Olimpii, sezon 2006/2007 skończyli na 10 miejscu. W V lidze tytuł mistrzowski i awans do IV ligi wywalczyła Concordia Elbląg. Szóste miejsce w tej samej lidze zajęła ZKS Olimpia Elbląg.
Zwieńczeniem sezonu na Warmii i Mazurach był mecz finałowy o Wojewódzki Puchar Polski. W Elblągu o to trofeum zagrały, miejscowa Olimpia i Jeziorak Iława. Mecz przyciągnął na trybuny około półtora tysiąca widzów, w tym również przyjezdnych, a samo spotkanie mogło się podobać. Ostatecznie najlepszą drużyną w naszym województwie została elbląska Olimpia, która pokonała Jezioraka 3:1.
Najważniejszą imprezą sportową w Elblągu był bez wątpienia rozgrywany m.in. w hali Centrum Sportowo-Biznesowego, V Memoriał Huberta Jerzego Wagnera w siatkówce. 15 i 16 sierpnia elbląscy kibice mieli okazję oglądać cztery mecze na najwyższym światowym poziomie. Pierwszego dnia Niemcy pokonały WielkąBrytanię 3:0, a Holandia zwyciężyła Serbię 3:1. Drugiego dnia odbyły się kolejne dwa emocjonujące spotkania. W pierwszym Słowacja niespodziewanie ograła Holandię 3-2, a w drugim Niemcy sprawili sporą niespodziankę wygrywając z wyżej notowaną Serbią 3-1. Turniej, którego mecze finałowe rozgrywane były w Olsztynie, wygrali Niemcy. Polacy zajęli trzecie miejsce.
W sierpniu, już po rozpoczęciu sezonu nowym trenerem piłkarzy Olimpii Elbląg został Tomasz Wichniarek. Zastąpił on na tym stanowisku Zbigniewa Kieżuna, który zrezygnował z tej funkcji. Wichniarek wcześniej pracował w Wielkopolsce - Lechu i Warcie Poznań. W ostatnim czasie pełnił funkcję trenera rezerw Lecha oraz juniorów tego klubu.
11 września przez nasze miasto przejechał peleton 64. kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. Tym razem w Elblągu nie było początku, ani końca etapu. Za to kolarze ścigali się na dwóch elbląskich lotnych premiach.
W dniach od 20 do 23 września na ringu w hali MOS odbyły się XV Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Boksie o puchar PKOl. Pięściarze z Warmii i Mazur zdobyli siedem medali – cztery złote, dwa srebrne i jeden brązowy. Połowę z nich wywalczyli pięściarze KSW Tygrys Elbląg. W klasyfikacji województw, warmińsko-mazurskie okazało się najlepsze, zdobywając łącznie osiem medali. Najlepszym klubem okazał się Tygrys Elbląg (2 złote medale, jeden srebrny, 1 brązowy) Drugi elbląski klub – Kontra wywalczył tylko jeden medal – złoty i drużynowo uplasował się na czwartym miejscu. Za najlepszego pięściarza turnieju uznano wychowanka miejscowego Tygrysa Krzysztofa Ciereszko. Wśród elblążan złote medale wywalczyli: Sebastian Wołkowski (Tygrys), Krzysztof Ciereszko (Tygrys), Paweł Grabowski (Kontra Elbląg).
Elbląska formacja "Lotos - Jantar" w październiku najpierw zdobyła w Iławie tytuł Mistrza Polski na XXIV Mistrzostwach Polski Formacji Tanecznych, a tydzień później wywalczyła brązowe medale Mistrzostw Europy Formacji Standardowych, które odbywały się w stolicy Mołdawii Kiszyniowie. Elbląscy tancerze 24 listopada wystąpili na jeszcze jednej wielkiej imprezie - Mistrzostwach Świata Formacji Standardowych w niemieckim Stuttgarcie. Tam jednak elblążanie zajęli dopiero szóste miejsce.
W dniach 19-21 października w Elblągu odbyła się kolejna edycja Festiwalu Tańca „Baltic Cup". Na imprezie pokaz dała między innymi formacja Lotos – Jantar. Były także występy tancerzy z Polski i innych zakątków świata takich jak włoska para Fabio Selmi i Simona Fancello. Po raz kolejny publiczność przekonała się także o mistrzowskiej klasie elbląskich tancerzy. Wiktor Kiszka i Małgorzata Garlicka nie zawiedli i po raz kolejny wygrali rywalizację w kategorii IDSF International Open Standard. Na podium stanęli też Mariusz Dziurawiec i Agnieszka Dziurawiec zwyciężając w kategorii HOBBY Latin, drugie miejsca zajęli także tancerze z Elbląga - Jarosław Kraiński i Anna Kraińska.
W listopadzie zakończyła się runda jesienna na boiskach ligowych. Olimpia po pierwszej części sezonu zajmuje w III lidze 12 miejsce (14 pkt. 4 wygrane – 2 remisy – 9 porażek, bramki 16-25). Concrdia w IV lidze ajmuje 6 miejsce (27 pkt 8-3-4, 23–18), a ZKS Olimpia 4 miejsce w V lidze (24 pkt. 7-3-5, 27–24).
Ostatnią znaczącą imprezą sportową w Elblągu był II Międzynarodowy Turniej hokeja na lodzie na sledgach, który rozgrywano od 14 do 16 grudnia. Pierwsze miejsce zajęła szwedzką Nacka, drugie Atak I Elbląg, trzecie Kingston Kestlers z Wielkiej Bryatnii, a czwarte Atak II Elbląg.
16 grudnia w Bażantarni odbyły się ostatnie, 10 zawody o Grand Prix Elbląga 2007 w biegach przełajowych. Na starcie stanęło 78 biegaczy. W sumie, we wszystkich imprezach w tym roku udział brały 692 osoby z miasta i okolic.