Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej 7 października obchodzi swoje święto! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
9 BKPanc./domena publiczna
W piątek, 7 października, wojsko zaprasza na wspólne świętowanie 28. rocznicy powstania 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Jednym z prezentów, które otrzymam z tej okazji jednostka będzie przejęcie dziedzictwa tradycji 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Uroczystość odbędzie się w trakcie uroczystego apelu. Początek o godz. 10.00, ale już od 9:00 do 13:00 żołnierze zapraszają na Dzień Otwartych Koszar.

Przy okazji święta 9 BKPanc. przypominamy w skrócie historię 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich. Był on jednym z 40 pułków kawalerii przedwrześniowej armii i jednym z trzech pułków szwoleżerskich. Historia 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich wywodzi się z 2 Pułku Ułanów Legionów Polskich, stąd też jego historia zaczyna się w roku 1914.

2 Pułk Ułanów Legionów Polskich po licznych walkach, reorganizacjach w zmienionej sytuacji politycznej i wojskowej w roku 1918 rozwiązany został przez Austriaków, lecz z odbudową niepodległości Polski odtworzono go jeszcze w listopadzie tego samego roku jako2 Pułk Ułanów Wojsk Polskich. Jeszcze w styczniu 1919 r. pułk przemianowany został na 2 Pułk Szwoleżerów, a od czerwca oficjalnie nosił miano 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i nazwy tej używał aż do końca kampanii wrześniowej.

Miano „rokitniańskich” w nazwie 2 Pułku Szwoleżerów łączyło się z bohaterską szarżą 2 Szwadronu Legionów Polskich na okopy rosyjskie pod Rokitną 13 VI 1915 roku w której poległ dowódca rotmistrz Zbigniew Dunin – Wąsowicz. Natomiast określenie szwoleżerowie (z języka francuskiego dosłownie – „lekkie konie”, czyli lekkokonni )w nazwie pułku dodawało mu splendoru jak i prawa do zajmowania pierwszej pozycji we wszystkich urzędowych wykazach przed pułkami ułańskimi i przed pułkami strzelców konnych.

W czasie walk z bolszewicką Rosją (1919-1920) pułk łącznie brał udział w 33 ważniejszych i większych akcjach. Swój szlak bojowy zakończył 10 października 1920 r. udziałem w zdobyciu Korostenia.

2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich od 1926 r. stacjonował w Starogardzie Gdańskim (szwadron zapasowy we Włocławku). Stacjonowanie pułku w tym mieście , na terenach zamieszkałych w dużej mierze przez ludność niemiecką dawało poczucie bezpieczeństwa Polakom z Pomorza. Ze Starogardu szwoleżerowie wyruszyli na swój ostatni bój.

Po krwawych walkach we wrześniu 1939 roku żołnierze 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich walczyli w AK i PSZ aż do końca wojny. Po wojnie zrzeszeni w Kołach Pułkowych swych macierzystych jednostek, w większości z dala od Ojczyzny, na emigracji z utęsknieniem wspominali kawaleryjską młodość i służbę dla kraju.

Święto 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich obchodzone jest 13 czerwca w dniu rocznicy szarży pod Rokitną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto