Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Abstrakcyjne rzeźby w miejskim krajobrazie. Formy przestrzenne – cecha charakterystyczna Elbląga [zdjęcia]

Patrycja Ochab
Patrycja Ochab
W 1965 roku odbyło się I Biennale Form Przestrzennych. Jego wynikiem są rzeźby wykonane z metalu i rozmieszczone w Elblągu. Było ich około 50. W miejskim krajobrazie stały się elementem, który mijany obojętnie w drodze do pracy czy szkoły, staje się codziennością. Elbląskie formy przestrzenne są jednak unikatowe w skali kraju i Europy. Zobacz zdjęcia.

I Biennale Form Przestrzennych rozpoczęło się 23 lipca 1965 roku. Udział w nim wzięło kilkudziesięciu artystów. Do 1986 roku powstało około 50 rzeźb łączących sztukę z przemysłem. Formy wykonane były z metalu i spawane w Zakładach Mechanicznych Zamech.

Nie wszystkie rzeźby przetrwały próbę czasu. Większość jednak do dziś można podziwiać w różnych zakątkach miasta. Elblążanie często przyzwyczaili się już do ich widoku. Mijamy je obojętnie, są dla nas naturalne, bo stoją w tych samych miejscach „od zawsze”. Należy jednak przypominać, że są one wyjątkowe na mapie kraju i tworzą charakter miasta.

Gdzie znajdziemy formy przestrzenne?

Można je zobaczyć przy Galerii El, przy ulicy Rycerskiej, Giermków, alei Tysiąclecia. Wiele z nich znajdziemy także w parkach, m.in. w Parku Planty, Parku Kajki czy Parku Traugutta. Są dosłownie wszędzie i to może być dobry pomysł, aby spędzić dzień spacerując po Elblągu śladami form przestrzennych.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto