MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteki w Bydgoszczy świętują Tydzień Bibliotek 2024! Takie atrakcje czekają na czytelników

OPRAC.: Weronika Mistrzak
Wideo
od 7 lat
‘’Biblioteka – miejsce na czasie’’ to hasło 21. Tygodnia Bibliotek, który odbywa się w całej Polsce w dniach 8-15 maja. Jakie atrakcje dla czytelników przygotowały placówki w Bydgoszczy? Szczegóły w naszym artykule.

W środę 8 maja swoje święto mają Bibliotekarze. Ustanowiony w 1985 roku Ogólnopolski dzień Bibliotekarza i Bibliotek rozpoczyna jednocześnie Tydzień Bibliotek, którego celem jest podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książkami w społeczeństwie. Z tej okazji organizowane są okolicznościowe spotkania, konferencje czy warsztaty.

Tydzień Bibliotek 2024. Program wydarzeń w Bydgoszczy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, przygotowała na ten okres wykłady, które zaprezentują bogactwo zbiorów naukowych. 9 maja 2024 roku, o godzinie 14:00 odbędzie się spotkanie z Remigiuszem Ławniczakiem pt. Dzieci i młodzież na Pomorzu i Kujawach po zakończeniu II Wojny Światowej.

13 maja 2024 (poniedziałek) godz. 18:00

Spotkanie autorskie z Marią Pakulnis, aktorką filmową, teatralną i radiową, która promuje książkę ,,Moja nitka’’ będąca zapisem rozmowy, jaką przeprowadziła z aktorką Dorota Wodecka, dziennikarka ,,Gazety Wyborczej’’ i ,,Wysokich Obcasów Extra’’. Maria Pakulnis ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Debiutowała w czasie studiów w filmie Tadeusza Konwickiego ,,Dolina Issy’’ (1982). Występowała w awangardowym Teatrze dramatycznym w Słupsku. W latach 1981-2010 związana była kolejno z teatrami warszawskimi – Współczesnym, Dramatycznym i Ateneum. Obecnie występuje gościnnie w stołecznych teatrach Komedia i Kamienica. Aktorka wróciła na duży ekran. Za drugoplanową rolę Hanny w filmie ,,Johnny’’ (2022) otrzymała Złotego Orła, Nagrodę Polsiej Akademii Filmowej.

14 maja 2024 (wtorek) godz. 20:00

Do biblioteki zawita Magdalena Wolińska-Riedi, wieloletnia korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i Watykanie, autorką cieszącej się ogromną popularnością trylogii watykańskiej (,,Kobieta w Watykanie’’, ,,Zdarzyło się w Watykanie’’ i ,,Z Watykanu w świat’’), połączonej z promocją najnowszej książki ,,Mój Rzym’’.

15 maja 2024 (środa) godz. 18:00

Spotkanie autorskie z Robertem Górskim i Moniką Sobień-Górską, autorami książki ,,Jak zostałem prezesem’’. Robert Górski – artysta kabaretowy, komik, satyryk, lider i twórca większości tekstów kabaretu Moralnego Niepokoju. Odtwórca głównej roli w serialu internetowym ,,Ucho Prezesa’’. Autor scenariuszy do m.in. Mazurskiej Nocy Kabaretowej czy kabaretów Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 2008-2015 organizował Kabaretową Noc Listopadową. Monika Sobień-Górska, to z kolei dziennikarka, scenarzystka i autorka książek: ,,Ukrainki. Co myślą o Polakach’’, ,,Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci i pieniądze’’, ,,Jak porzucić miliardera ….i przeżyć’’ czy ,,Imperium Lewandowska’’.

Bezpłatne wejściówki na wszystkie spotkania do odbioru od godziny 6:00 w Wypożyczalni Głównej, Stary Rynek 24 (pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).

Z kolei Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, na XXI edycję Tygodnia Bibliotek i związane z nim wydarzenia, które odbędą się w gmachu przy ulicy Karola Szymanowskiego 3. W programie:

9 maja 2024 (czwartek)

  • 9:00-15:00 Drzwi Otwarte Oddziału Informacji Naukowej, pokój 2.5 (I pietro)

  • 11:30-12:45 Wspomnienia z wolontariatu w Boliwii – prezentacja, dr Monika Deja

  • 13:00-14:00 Spotkanie z Anną Rojek, autorką książki Magia nowych początków

  • 17:00-18:00 Imieniny u poetki, czyli lokalne spotkanie z lokalną poezją. Patronka spotkania Jadwiga Tyrankiewicz – Justyna Kubiak

10 maja 2024 (piątek)

  • 9:00-15:00 Drzwi Otwarte Oddziału Informacji Naukowej , pokój 2.5 (I piętro)

  • 12:00-12:45 Podcasty biblioteczne – prezentacja, Katarzyna Gąsior

  • 13:00-14:00 Koty w literaturze – Anna Kolińska

13 maja 2024 (poniedziałek)

  • 9:00-15:00 Drzwi Otwarte Oddziału informacji naukowej, pokój 2.5 (I piętro)

  • 12:30-13:30 Dzieje i współczesność bibliotek. Jak zmieniała się rola instytucji bibliotecznych wraz z rolą bibliotekarzy- prezentacja, Patrycja Bokiej

  • 13:40-15:00 Słowenia – mały kraj wielkich możliwości – prezentacja dr Kazimierz Adamczyk

14 maja 2024 (wtorek)

  • 9:00-15:00 Drzwi Otwarte Oddziału informacji naukowej, pokój 2.5 (I piętro)

  • 12:30-13:30 Kultura studencka w Bydgoszczy – prezentacja dr Aldona Chlewicka-Mączyńska

  • 14:00-15:30 Spotkanie autorskie z Radkiem Knappem

15 maja 2024 (środa)

  • 9:00-15:00 Drzwi Otwarte Oddziału Informacji Naukowej, pokój 2.5 (I piętro)

  • 10:00-11:00 Kreowanie wizerunku w dobie nowych mediów – między sceną a kulisami – wykład dr Aleksandra Rzyska

  • 11:30-13:00 Spotkanie z Paulem Bokowskim, autorem książki Schlesenburg/ rozmowa w j. niemieckim

  • 16:30-17:30 Komiksowy Klub Dyskusyjny – Rozmowa o komiksie: Zdarzenie. 1908 Jacka Świdzińskiego – prowadzący Sławomir Spasiuk, pokój 2.25 (I piętro)

Biblioteka w świecie wirtualnej rzeczywistości

W 2024 roku Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem ‘’Biblioteka – miejsce na czasie’’. Tym samym, organizatorzy zwracają uwagę na wyzwania, jakie stawia przed bibliotekami rozwój nowych technologii.

To przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. ‘’Biblioteka – miejsce na czasie’’ nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy. Jest miejscem, gdzie ludzie mogą korzystać z interaktywnych aplikacji, wirtualnej rzeczywistości czy projektów edukacyjnych opartych na sztucznej inteligencji. ‘’Biblioteka – miejsce na czasie’’ podkreśla konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, uwzględnia nowe trendy, ale także eksperymentuje z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury. ‘’Biblioteka- miejsce na czasie’’ to przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i wspólnoty – tak przesłanie tegorocznej edycji tłumaczy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Czy biblioteka jest miejscem na czasie?

  • Biblioteka to digitalizacja i udostępnianie zgodne z prawem zabytków piśmienniczych (biblioteki cyfrowe)

  • Biblioteka to edukacja o prawie autorskim i możliwościach wykorzystywania dóbr kultury w należyty sposób

  • Biblioteka to praca na rzecz braku wykluczonych informacyjnie, społecznie

  • Biblioteka to integracja społeczności lokalnej

  • Biblioteka to wymiana doświadczeń różnych grup wiekowych, kulturowych

  • Biblioteka to miejsce poszerzające ofertę o nowe trendy, nie zapominając o racjonalnym i mądrym ich wykorzystaniu

  • Biblioteka łączy w spójną całość osiągnięcia myśli ludzkiej z przeszłości z myślą współczesną

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto