MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie to także święta człowieczeństwa

Witold Chrzanowski
domena publiczna
Tradycja Świąt Bożego Narodzenia sięga III-IV wieku chrześcijaństwa. Jeszcze wcześniej zaczęto celebrację Objawienia Pańskiego, znanego szerzej pod nazwą Święta Trzech Króli. Cieszyło się ono dużą popularnością i poniekąd zastępowało dzisiejsze rozumienie Bożego Narodzenia. Upamiętniało ono bowiem objawienie się Chrystusa światu, a nie miało na celu – jak do dziś myślą niektórzy – oddanie czci i chwały trzem mędrcom, którzy znaleźli Jezusa.

– Boże Narodzenie to czas radości z tego, że Bóg stał się człowiekiem i pojawił się wśród nas. Warto pamiętać o tym, że święta te rozpoczynają również zbawienie człowieka. To święto człowieczeństwa – Bóg dowartościował człowieka, upodabniając się do niego, przyjmując jego postać i cechy – stwierdza ks. prof. Witold Kawecki z UKSW, w rozmowie z KAI.

Aby prawdziwie przeżyć Narodzenie Pańskie musimy pamiętać o jego wyznaniowym charakterze. Najważniejszym aspektem świąt powinien być ich wymiar religijny. To czas radości z tego, że Bóg stał się człowiekiem i pojawił się wśród nas. Warto pamiętać o tym, że święta te rozpoczynają również zbawienie człowieka. To święto człowieczeństwa – Bóg dowartościował człowieka, upodabniając się do niego, przyjmując jego postać i cechy.

W ciągu wieków ludzkość przechodziła różne fazy religijności. Obecnie ludzie są mało religijni, poniekąd pamiętają, że Boże Narodzenie to upamiętnienie narodzin Chrystusa w Betlejem. Jednak podczas świętowania skupiają się nie na tym wydarzeniu, a na prezentach czy spędzaniu czasu z rodziną, która często zjeżdża się z całego świata. Zapominają o religijnym wymiarze świąt.

Współcześnie Boże Narodzenie jest dla ludzi czasem radości postrzeganym często przez pryzmat choinki, karpia czy prezentów – staje się świętem komercyjnym, świeckim. Na szczęście nie dla wszystkich, przecież korzenie Bożego Narodzenia są ściśle religijne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto