Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do czego służy klawisz Alt? Ten przycisk na klawiaturze ma wiele funkcji, również ukrytych. Wiedziałeś, że można go tak wykorzystać?

Redakcja
Klawisz Alt na klawiaturze ma wiele funkcji. Znasz je wszystkie? Sprawdź naszą listę.
Klawisz Alt na klawiaturze ma wiele funkcji. Znasz je wszystkie? Sprawdź naszą listę. Aryan Dhiman/Unsplash
Technologia wciąż idzie do przodu i uczymy się nowych rzeczy. Bywa jednak, że wcale nie znamy starszych rozwiązań w taki sposób, jak nam się wydawało. Przykładem jest przycisk Alt na klawiaturze i jego zastosowania. Znacie wszystkie?

Spis treści

Technologia jest wspaniała, prawda? Oczywiście również postęp i powszechna cyfryzacja mają swoje mroczne strony. Zawsze bowiem znajdą się osoby chcące nowe rozwiązania wykorzystać w niewłaściwy sposób. Nie umniejsza to jednak samej technologii i temu, co nam oferuje. A jest tego dużo. Od przydatnych edukacyjnie i zawodowo rozwiązań, poprzez przydatność w użytku codziennym, aż po rozrywkę.

Przyciski na klawiaturze spełniają wiele funkcji

W dzisiejszych czasach większość z nas posiada dużą świadomość technologiczną. Jesteśmy zaznajomieni z poszczególnymi urządzeniami i rozwiązaniami, a zjawiska niegdyś utożsamiane z fantazją filmowców zajmujących się science fiction, stały się już poniekąd naszą codziennością.

Okazuje się jednak, że w tej „mnogości nowoczesności” możemy nie znać podstaw, takich jak obsługa komputera. Nie mowa tu o samym korzystaniu, ale o poszczególnych i wcale nie nowych rozwiązaniach, jak choćby funkcje poszczególnych przycisków klawiatury.

Klawisz Alt – ukryte i znane funkcje

Klawisz Alt to doskonały przykład tego, że choć teoretycznie znamy jego zastosowanie, to tak naprawdę wiele nie wiemy na jego temat. Podobnie jak Shift i Ctrl, Alt ma wielofunkcyjne zastosowanie w zależności od tego, z jakim klawiszem się go używa. Co więcej, w przeciwieństwie do pozostałych, jest różnica pomiędzy używaniem prawego i lewego klawisza Alt. Poniżej znajdziecie listę ciężkości bardziej lub mniej znanych funkcji, do których stosowany może być właśnie Alt.

Prawy Alt

 • Prawy Alt służy najczęściej do uzyskiwania polskich znaków po wciśnięciu go razem z podstawową formą litery, której polski wariant chcemy uzyskać. Wyjątkiem jest „ź”, uzyskiwane poprzez wciśniecie Alt+x.
 • Równie znanym i związanym z poprzednią funkcją skrótem jest prawy Alt+Shift+litera podstawowa, dzięki czemu uzyskamy polską formę dużej litery.
 • Resetowanie komputera możemy natomiast zainicjować Ctrl+Alt+Delete.
 • Niezbyt powszechnie znaną funkcją prawego Alt jest połączenie z klawiszem Home, co spowoduje powrót do strony głównej używanego właśnie programu.

Lewy Alt

 • Korzystając z edytorów tekstu, potrafimy przełączać się pomiędzy sekcjami. Można to jednak robić nie tylko klikając na odpowiednią zakładkę myszką, ale też wciskając lewy Alt z odpowiednią literą lub cyfrą. Jeśli chcecie np. w Wordzie zobaczyć, jaki symbol odpowiada kombinacji wywołania, wciśnijcie lewy Alt w pełnym podglądzie i na górze wyświetli się wam podpowiedź.
 • Lewy Alt+Tab to klasycznie możliwość przełączenia się pomiędzy otwartymi plikami i aplikacjami. Z kolei przytrzymując lewy Alt i wciskając kilkukrotnie Tab będziemy przełączać się pomiędzy nimi po kolei „do przodu”, a odwrotną kolejność uzyskamy przez dodanie do kombinacji Shift – Alt+Shift+ wciskanie Tab.
 • W przypadku powyższych propozycji okno wyboru aplikacji jest jednak otwarte jedynie w momencie trzymania przycisków, aby po ich „zwolnieniu” wciąż takie pozostało, wciskamy Alt+Ctrl+Tab (aby cofnąć – Esc).
 • Lewy Alt w połączeniu z F4 zaowocuje natomiast zamknięciem bieżącej aplikacji.
 • W przypadku gier przydatnym skrótem jest też Alt+Enter, dzięki czemu możemy przełączyć grę do pełnego ekranu i odwrotnie.
 • Ciekawą, choć słabo znaną funkcją uwzględniającą klawisz Alt, jest możliwość zaznaczania kolumn w edytorze tekstu. Wiemy, że klikając lewym przyciskiem myszy, zaznaczamy określony fragment tekstu, jeśli dodamy jednak do tego Alt, to zaznaczymy kolumnę w pionie, a nie całe fragmenty po kolei. Dla wielu jest to ukryta funkcja klawisza.
 • Przydatne dla lubiący określone znaki może być połączenie Alt i poszczególnych klawiszy klawiatury numerycznej. W pliku tekstowym powinno to bowiem zaowocować pojawieniem się konkretnych symboli.
 • Jeśli mamy natomiast otwartych kilka okien dialogowych, to możemy się pomiędzy nimi przełączać za pomocą kombinacji Alt+F6 lub w odwrotnej kolejności – Alt+Shift+F6.

Jak wstawić polski cudzysłów?

Teraz bonus dla piszących. Choć powyższe funkcje Alt są przydatne, to jedna będzie wyjątkowo korzystna dla osób dużo piszących na komputerze i ceniących język polski. Otóż nasze klawiatury nie mają domyślnie ustawionego polskiego cudzysłowu, czyli z pierwszym znaczkiem u dołu, a drugim u góry. Oczywiście w wielu przypadkach działa on odpowiednio i wtedy nie potrzebujecie tego skrótu. Jeśli jednak macie dostępny jedynie amerykański cudzysłów (tzn. z dwoma znaczkami u góry), który jest niepoprawny w języku polskim, jest na to sposób.

Jak łatwo się domyślić, trzeba do niego wykorzystać lewy Alt. Należy przytrzymać ten klawisz i wcisnąć kolejno cyfry 0,1,3,2 na klawiaturze numerycznej i puścić Alt. W tym momencie w wybranym miejscu w tekście powinien pojawić się znaczek dolnego cudzysłowu, górny na koniec sentencji wstawimy podobnie, ale z inna kombinacją liczb - Alt+0,1,4,8. Sposób ten działa w większości przypadków.

Sporo tych funkcji, a co więcej, to zaledwie część mnóstwa możliwości użycia klawisza Alt. Różnią się one bowiem w zależności od aktualnie używanego programu i aplikacji. Niemniej, jak na jeden klawisz klawiatury, to dość imponujące.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do czego służy klawisz Alt? Ten przycisk na klawiaturze ma wiele funkcji, również ukrytych. Wiedziałeś, że można go tak wykorzystać? - GRA.PL

Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto