Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożywocie za śmierć

Stanisław Brzozowski
Zbigniew Klupp z Morąga zabił swoją dziewczynę, kiedy dowiedział się, że jest w ciąży. Kiedy ją zakopywał, jeszcze żyła. Wczoraj został skazany na dożywocie. Wyrok wydał Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Zbigniew Klupp z Morąga zabił swoją dziewczynę, kiedy dowiedział się, że jest w ciąży. Kiedy ją zakopywał, jeszcze żyła. Wczoraj został skazany na dożywocie.

Wyrok wydał Sąd Okręgowy w Olsztynie. - Dajcie mi pistolet i zabijcie od razu - mówił 30-letni Zbigniew Klupp z Morąga po wysłuchaniu wyroku.

31 maja 1999 roku w lesie pod Bożęcinem oskarżony zabił Jolantę Urbańską. Dowiedział się, że jest z nim w ciąży i wpadł w furię. Zaatakował ją gazem oszałamiającym i pobił metalową blokadą od kierownicy. Potem pojechał do domu po łopatę.

Kiedy kopał dla niej dół, kobieta dawała jeszcze znaki życia. Bił ją wtedy łopatą, aż złamał się trzonek. Gdy udeptywał grób, ziemia się ruszała. Przyznanie do zabójstwa policja wycisnęła od niego dopiero po 18 dniach.

- Kto to widział? - pytała matka oskarżonego, gdy sąd przypominał okoliczności tej szczególnie okrutnej zbrodni. Kiedy zaczęła krzyczeć, sędzia kazał wyprowadzić ją z sali.

- Od zadania pierwszych ciosów do zakopania żywcem pokrzywdzonej minęły trzy, cztery godziny; oskarżony miał wystarczająco wiele czasu na przemyślenie, odwrócenie wszystkiego. Zapatrzenie w samego siebie doprowadziło go do tej zbrodni - mówił sędzia Wacław Bryżys, odnosząc się m.in. do postawy Zbigniewa Kluppa, który opowiadał o diabłach podszeptujących mu zbrodnię i innych zwidach. Aż dwa zespoły psychiatrów uznały jednak, że jest zupełnie normalny.

- Byłbym spokojniejszy mając pewność, że to dożywocie oznacza, iż on już naprawdę nigdy nie wyjdzie na wolność - mówił ojciec zabitej, Mieczysław Urbański. Jako oskarżyciel posiłkowy reprezentował on w procesie rodzinę zabitej.

Dwa lata temu Sąd Okręgowy w Olsztynie już raz skazał Zbigniewa Kluppa, na 25 lat więzienia. Zakończona wczoraj najwyższym wyrokiem sprawa musiała być rozpatrywana ponownie, bo Sąd Apelacyjny w Warszawie - chociaż wyłącznie co do kary - uchylił poprzedni wyrok.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dożywocie za śmierć - Elbląg Nasze Miasto

Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto