Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elbląg. Czy po decyzji NSA pracownicy Pogotowia Socjalnego dostaną odszkodowanie od miasta?

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Fot. domena publiczna
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną władz Elbląga w sprawie nieważności uchwały dotyczącej likwidacji Pogotowia Socjalnego. Jak tłumaczy Urząd Miasta, "unieważnienie dotyczy tylko wyłącznie kwestii formalnych w procedurze podejmowania uchwały". Innego zdania są radni Prawa i Sprawiedliwości.

W stanowisku opublikowanym na stronie internetowej Urzędu Miasta czytamy m.in.: "Jedyne zastrzeżenie budził brak opinii związków zawodowych na temat projektu uchwały. Co ważne opinia ta nie jest wiążąca, a jest jedynie jednym z elementów procedury podejmowania uchwały (...) Ani sąd, ani wojewoda nie zakwestionowali zasadności decyzji radnych o likwidacji placówki. Kwestie merytoryczne odnośnie tego, czy Pogotowie Socjalne powinno funkcjonować, czy nie - nie były rozstrzygane. Nieprawdziwe są więc przytaczane w mediach komentarze opozycji, w tym słowa wicewojewody i byłego radnego Piotra Opaczewskiego, że „sąd stanął po stronie pracowników”. Nie stanął po stronie pracowników, ponieważ w ogóle nie zajmował się tą kwestią. Zakwestionował jedynie poprawność procedury podejmowania uchwały (...) skoro ostatecznie NSA wskazał błąd formalny w podejmowaniu uchwały – naprawimy go i raz jeszcze przeprowadzimy procedurę. Została ona już wszczęta – projekt uchwały przekazany został związkom zawodowym do zaopiniowania (...) Należy po raz kolejny podkreślić, że prowadzenie Pogotowia Socjalnego nie jest obowiązkiem samorządu. Zabezpieczenie osób nietrzeźwych jest zadaniem statutowym Policji. Prawie dwa lata, od kiedy placówka ta przestała funkcjonować pokazały, że decyzja o likwidacji nie miała wpływu na życie elblążan, a przede wszystkim na pogorszenie stanu bezpieczeństwa na terenie miasta. Jednoznacznie potwierdzają to policyjne statystyki. Świadczy to więc o zasadności podjętej w kwietniu 2020 roku decyzji przez Radę Miejską."

Radni z opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że bagatelizowanie, jak uważają, decyzji NSA przez władze miasta i sprowadzanie jej tylko do kwestii formalnych jest poważnym błędem.

- Decyzja NSA oznacza, że uchwała podjęta w 2020 roku jest nieważna i że trzeba przywrócić stan sprzed jej wprowadzenia. Będzie to wiązało się z koniecznością wypłacenia odszkodowań zwolnionym pracownikom - mówi radny Rafał Traks (PiS).

Samorządowiec wyliczył szybko, że może być to kwota nawet 720 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto