Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elbląg. Obchody 81. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Elblążanie upamiętnili wydarzenia sprzed 81 lat [zdjęcia]

Patrycja Ochab
Patrycja Ochab
Mija 81 lat od napaści ZSRR na Polskę. 17 września 1939 roku łamiąc pakt o nieagresji Armia Czerwona wkroczyła na terytorium Polski. W czwartek (17 września) w Elblągu odbyły się uroczystości rocznicowe agresji Związku Radzieckiego na Polskę.

Obchody 81. rocznicy agresji ZSRR na Polskę

17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie ziemie Polski. Był to efekt tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku. ZSRR zobowiązało się wówczas do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce, jeśli III Rzesza będzie w stanie wojny z Polską. Sojusz III Rzeszy i ZSRR nazywana jest „czwartym rozbiorem Polski”.

Uroczystości 81. rocznicy napaści ZSRR na Polskę rozpoczęły się w Elblągu w czwartek (17 września) od mszy świętej w kościele pw. Wszystkich Świętych. Później przed Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Agrykola odbyła się dalsza część obchodów.

- Konsekwencją 17 września była dla Polski utrata ziem kresowych i kolejna bolesna lekcja geopolityki uświadamiająca nasze odwieczne trudne położenie między Rosją i Niemcami – wskazywał Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. – Wydarzenia te pozostały w zbiorowej pamięci Polaków i dziś są elementem naszej silnej tożsamości. Z dumą mogę powiedzieć, że jest to tożsamość Polaków, którzy nie ugięli się potężnym agresorom z września 1939 roku i wojnę o obronę swojej tożsamości wygrali. Składam dziś hołd wszystkim Polakom, którzy stali się ofiarami agresji Rosji na Polskę, stracili życie lub zostali wywiezieni za swoje polskie pochodzenie.

Obchody 81. rocznicy napaści ZSRR na Polskę w Elblągu

Polska musiała zmierzyć się z ogromnymi siłami dwóch armii, padła ofiarą dwóch totalitaryzmów – nazizmu i komunizmu. Agresja ZSRR na Polskę była także początkiem zsyłek Polaków na Syberię.

- Deportacja odbywała się w dramatycznych warunkach. Obudzonym, wystraszonym, zdenerwowanym kazano spakować się w ciągu kilkunastu minut. Najpotrzebniejsze rzeczy zawieziono na dworzec kolejowy, na którym oczekiwały nieogrzewane wagony towarowe – mówił Czesław Żukowski, prezes oddziału Związku Sybiraków. – Ci, którzy przeżyli transport byli skazani na ciężką, katorżniczą przy wyrębie lasów, przy budowie linii kolejowych, w kopalniach rud. Codziennie toczyli walkę o przetrwanie – dodał.

Przy Krzyżu Katyńskim delegacje złożyły kwiaty. Odczytano Apel Pamięci, a dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 81 lat wystrzelono również salwę honorową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto