Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elbląg. Obchody 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Tak rozbudowane struktury nie powstały w żadnym innym kraju [zdjęcia]

Patrycja Ochab
Patrycja Ochab
Elbląg. Mija 81 lat od powstania Służby Zwycięstwu Polski. Organizacja ta stała się fundamentem Polskiego Państwa Podziemnego. W niedzielę (27 września) przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej w Elblągu odbyły się uroczystości rocznicowe tego wydarzenia. - Tak rozbudowane państwo podziemne nie powstało w żadnym innym okupowanym kraju - mówił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

Obchody 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

81 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne. Uroczystości rocznicowe w Elblągu odbyły się w niedzielę (27 września) przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej. Kontekst tych wydarzeń przypomniał Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

- Kiedy hitlerowskie Niemcy i sowiecka Rosja podzieliły już Polskę szybko stało się jasne, że oba totalitaryzmy nie pozwolą na żadne przejawy funkcjonowania Państwa Polskiego - mówił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. - Okupanci szczególnie skrupulatnie zmierzali do likwidacji inteligencji, a więc elity polskiego społeczeństwa, która w istocie rzeczy odpowiada za tworzenie struktur państwowych - dodał.

W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski, która stała się fundamentem Polskiego Państwa Podziemnego. Tajna organizacja miała prowadzić walkę przeciw okupantom. W listopadzie 1939 roku przekształcono ją w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 na Armię Krajową. Tajne struktury polskiego państwa powstały już niecały miesiąc po wybuchu wojny i charakteryzowały się szerokim zakresem działalności. Był to wywiad oraz dywersja, wydawano także podziemną prasę, powstały podziemne teatry i szkoły.

- Takie zorganizowanie się społeczeństwa było odpowiedzią adekwatną do działań władz okupacyjnych. Tak rozbudowane państwo podziemne nie powstało w żadnym innym okupowanym kraju. Oddziały zbrojne, wywiad, sądy, zaopatrzenie, edukacja to przykłady owego drugiego życia, które kształtowało i hartowało wielu Polaków niegodzących się na działania okupantów - wskazywał Michał Missan. - Jesteśmy dziś winni pamięć twórcom Polskiego Państwa Podziemnego i naszą wdzięczność za to, że dzięki ich odwadze podczas II wojny światowej mogliśmy wtedy mówić o Polsce walczącej.

Przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej przedstawiciele władz, służb mundurowych, środowisk kombatanckich i innych organizacji złożyli kwiaty, odczytano także Apel Pamięci. Dla upamiętnienia rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego wystrzelono salwę honorową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto