Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elbląscy strażacy apelują o bezpieczne żniwa w roku 2022!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Wakacje to dla większości społeczeństwa czas urlopów, wypoczynku i wytchnienia od obowiązków życia codziennego. Dla rolników jednak lato to okres wytężonej pracy związanej z trwającymi żniwami, które to stanowią zwieńczenie ciężkiej, całorocznej pracy jaką każdy rolnik musi wykonać aby zebrać dobry plon. Męczące fale upałów i długotrwała susza powodują, że tegoroczny zbiór plonów jest niezwykle ciężki. Wysokie temperatury, brak opadów oraz przegrzane maszyny i niewłaściwe zachowania rolników wpływają także na zwiększenie zagrożenia pożarowego.

Okres żniw to nie tylko zwiększone zagrożenie pożarowe. Presja czasu, pośpiech i nieuwaga z nim związana wpływają również na wzrost ryzyka wystąpienia wypadków związanych z eksploatacją maszyn rolniczych.

Aby wyeliminować lub ograniczyć do minimum te zagrożenia KM PSP w Elblągu przypomina:

  • W czasie obsługi maszyn rolniczych należy bezwzględnie stosować się do wskazówek zawartych w instrukcji eksploatacji i konserwacji danego urządzenia.
  • Na ruchome części maszyn należy w miarę możliwości zamontować osłony.
  • Przed przystąpieniem do napraw, regulacji bądź czyszczenia maszyn należy rozłączyć napęd, wyłączyć silnik i odczekać do momentu,kiedy wszystkie obracające się elementy przestaną stwarzać zagrożenie.
  • W maszynach, ciągnikach i budynkach gospodarczych należy umieścić podręczny sprzęt gaśniczy,aby można było ugasić w zarodku potencjalny pożar, a tym samym uratować plony, maszyny i budynki.
  • W czasie prac związanych ze zbiorem oraz transportem płodów rolnych zabrania się palenia tytoniu i używania otwartego ognia.
  • W sytuacji zwiększonego zagrożenia pożarowego (susza i wysokie temperatury), w czasie żniw należy w miarę możliwości przygotować sprzęt, który pozwoli na odizolowanie potencjalnego pożaru i ograniczenie jego rozprzestrzeniania do jak najmniejszej powierzchni. Może to być ciągnik z odpowiednim osprzętem, którym będzie można wykonać takie oddzielenie.
  • Po zakończeniu prac na areałach rolniczych należy pamiętać o wyczyszczeniu maszyn z pozostałości płodów rolnych mogących powodować zagrożenie pożarowe.
  • W czasie pracy kombajnem zbożowym bądź innymi maszynami rolniczymi warto mieć przy sobie telefon komórkowy, aby w razie potrzeby szybko zaalarmować odpowiednie służby.
  • Należy pamiętać że najwyższą wartością jest życie człowieka i w sytuacji gdy nie jesteśmy w stanie ugasić pożaru w zarodku należy jak najszybciej oddalić się w bezpieczne miejsce.

Bardzo ważną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa związanego z uprawami rolnymi są odległości jakie należy zachować przy ustawianiu stert i stogów. Minimalne odległości zostały przedstawione na rycinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto