Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elbląska szkoła chciała podpisu ws. ryzyka "nieodwracalnego uszkodzenia płuc lub zgonu" dziecka. MEN komentuje, dyrekcja przeprasza

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Szkoły muszą tak zorganizować pobyt uczniów w szkołach w czasie epidemii koronawirusa, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Sytuacji potencjalnie niebezpiecznych dla uczniów nie da się jednak całkowicie wyeliminować
Szkoły muszą tak zorganizować pobyt uczniów w szkołach w czasie epidemii koronawirusa, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Sytuacji potencjalnie niebezpiecznych dla uczniów nie da się jednak całkowicie wyeliminować Robert Wozniak
Matkę ucznia jednej z elbląskich szkół mocno zaniepokoiła deklaracja, otrzymana do podpisu, w myśl której rodzice akceptują ryzyko "nieodwracalnego uszkodzenia płuc lub zgonu" swojego dziecka. Dyrektorka przeprasza i tłumaczy, że obecnie dokument funkcjonuje już w zmodyfikowanej wersji. Wiceprezydenci Gdyni i Gdańska zapewniają, że w Trójmieście nie spotkali się z podobnymi praktykami.

"Jako rodzic/prawny opiekun rozumiem i akceptuję powyższe ryzyko zakażenia oraz ryzyko powikłań COVID-19, w tym nieodwracalne uszkodzenie płuc i zgon (...)" - brzmiał jeden z sześciu podpunktów widniejących na dokumencie przedłożonym do podpisu rodzicom uczniów jednej z elbląskich szkół.

- Gdy tego nie podpiszę, władze szkoły mogą zdecydować, że syn nie może chodzić do szkoły - mówiła na łamach portalu Wirtualna Polska matka jednego z uczniów zawodówki. - Jestem bez wyjścia. Muszę to podpisać, bo szkoła chce się bronić przed pozwami. Tak mi się wydaje.

Elbląski magistrat: Oświadczenia zostały już wycofane

Jak tłumaczy rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu magistrat interweniował w sprawie, gdy dotarły do niego sygnały, że w niektórych placówkach takie oświadczenia przekazano rodzicom. Miały zostać wprowadzone w maju, gdy uruchomiono przedszkola i zajęcia opiekuńcze w szkołach dla dzieci z klas 1-3 i kiedy to rodzice sami – na własną odpowiedzialność mogli decydować o tym, czy posłać dziecko do placówki.

Teraz, zgodnie z wytycznymi MEN, rodzice są zobowiązani posłać dziecko do szkoły, w związku z czym takie oświadczenia nie będą wymagane w żadnej z elbląskich placówek.

- Oświadczenia te zostały już wycofane z placówek - mówi rzecznik prasowy UM w Elblągu Joanna Urbaniak. - Rodzice nie mają obowiązku podpisywania takich deklaracji. Nie będą one wymagane w żadnej z elbląskich szkół. Oczywiście szkoły zgodnie z opracowanymi procedurami będą chciały od rodziców podpisania deklaracji dotyczących np. zgody na mierzenie uczniowi temperatury, czy informowania o zakażeniu koronawirusem, kwarantannie dziecka lub osób w jego otoczeniu. Na pewno jednak nie oświadczenia o akceptacji ryzyka zachorowania czy też śmierci na COVID-19.

MEN: Takie oświadczenia nie mają podstawy prawnej

Głos w sprawie kontrowersyjnych deklaracji zabrało również Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Rzeczniczka resortu Anna Ostrowska poinformowała, że "w obowiązującym systemie prawnym nie istnieje podstawa prawna zobowiązująca rodzica do podpisywania oświadczenia o świadomości ryzyka i zrzeczeniu się ewentualnych roszczeń w przypadku zakażenia koronawirusem".

Dodała również, że rodzic, który podpisze taką deklarację, wciąż ma możliwość wystąpić na drogę sądową z powództwem o odszkodowanie w przypadku zakażenia koronawirusem.

Dyrektorka ZSZ nr 1 w Elblągu przeprasza

Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu, gdzie rozdano dokument rodzicom, podkreśla, że deklaracje już zostały zmienione.

- Przyznaję, że dobór słów w deklaracjach był niefortunny, ich treść została zmieniona już w pierwszym dniu września - mówi dyrektor Beata Tuzimek. - Z przykrością stwierdzam, że poprawiona wersja nie dotarła do osoby zainteresowanej. Prosimy w niej rodziców o informacje dotyczące sytuacji zdrowotnej odnośnie wirusa COVID-19 w otoczeniu ucznia, wyrażenie zgody na pomiar temperatury ciała oraz informujemy o konieczności przestrzegania procedur związanych z reżimem sanitarnym.

- Jest mi niezmiernie przykro, że mama naszego nowego ucznia nie zwróciła się ze swoimi uwagami do szkoły – do wychowawcy, dyrektora, ponieważ zawsze chętnie współpracujemy i bierzemy pod uwagę sugestie naszych rodziców - dodaje.

W Gdyni i Gdańsku nie wymagają deklaracji

- Nie znam przypadku, by deklaracja o takiej treści była wymagana w jakiejkolwiek gdyńskiej szkole publicznej - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Wiem jednak o pisemnych informacjach, które są kierowane do rodziców przez placówki.

Uważam, że informowanie rodziców i opiekunów uczniów o pewnym, ograniczonym, ale realnie występującym zagrożeniu jest wyrazem jak najlepiej rozumianego poczucia odpowiedzialności. Jako samorząd staramy się jednocześnie udzielać placówkom wsparcia w każdej potrzebnej i możliwej formie - dodaje wiceprezydent Gdyni.

Czytaj również: Szkoła w czasie pandemii koronawirusa. „Mam wrażenie, że posyłam dziecko na pole minowe”

Piotr Kowalczuk, Wiceprezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych, chociaż jak dotąd również nie spotkał się z taką formą deklaracji, zwrócił uwagę na fakt, że w Gdańsku muszą zmagać się z niezrozumieniem rodziców/opiekunów co do kwestii wspólnych podpisów oświadczeń.

Na podstawie art. 97 § 1 ustawy z 25.02.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359), jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.

W zakresie procedur (w tym wymaganych oświadczeń) obowiązujących w placówce decyzje podejmują dyrektorzy.

- Mając na uwadze zgłaszane przez dyrektorów placówek oświatowych sytuacje problematyczne, związane z realizacją władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem, tj. konfliktów w tym zakresie pomiędzy rodzicami/opiekunami, wprowadzono żądanie przez dyrektora podpisu obojga rodziców/opiekunów, w celu zabezpieczenia interesów obu stron - mówi Piotr Kowalczuk. - Część oświadczeń, jak choćby te dotyczące kwarantanny są osobiste i nie mogą być podpisane przez drugiego rodzica/opiekuna.

- Niestety część wytycznych MEN GIS MZ dotarła do placówek na chwilę przed ich nowym otwarciem, kolejne wydawane są w trakcie roku szkolnego, co wymusza pozyskanie nowych oświadczeń z aktualną podstawą prawną - dodaje wiceprezydent.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że powrót do szkół był słuszną decyzją?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto