Elblążanie na szlaku św. Jakuba. Siedem lat z ponad tysiąca!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Elbląski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba
W najbliższy poniedziałek, 27 lutego siódmą rocznicę powstania obchodzić będzie Elbląski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Na facebooku Klubu czytamy: "TAK ZACZYNALIŚMY! 27 lutego 2016 odbyło się pierwsze spotkanie przyjaciół Elbląskiego Klubu Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Spotkaliśmy się w zaskakująco licznym gronie w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu. Poznaliśmy się, rozmawialiśmy o tym, co będziemy wspólnie robić i gdzie będziemy razem wędrować. I tak mija 7 lat! Dziękujemy za Waszą obecność i sympatię".

Najpopularniejsza i najsłynniejsza trasa pielgrzymkowa w Europie – Droga św. Jakuba, czyli Camino de Santiago, na dobre zagościła już w naszym kraju. Przed osiemnastu laty Polska wróciła do sieci pielgrzymkowych szlaków prowadzących do Santiago de Compostella, gdzie pochowany jest ten jeden z dwunastu apostołów.

W naszym kraju istnieje obecnie 17 dróg św. Jakuba. Przecinają one Polskę wzdłuż i wszerz. Tradycją jest, że pielgrzymujący po nich pątnicy nawiedzają leżące na ich szlaku kościoły oddane szczególnej opiece św. Jakuba.

Najstarszą jest Droga Królewska (Via Regia), którą wytyczono jeszcze w średniowieczu. Polski odcinek Camino na Drodze Królewskiej rozpoczyna się w Medyce – na granicy z Ukrainą – i biegnie przez Podkarpacie, Małopolskę, Śląsk do Zgorzelca, gdzie łączy się ze szlakiem niemieckim.

Kolejną polską drogą św. Jakuba jest Droga Pomorska, która w naszym kraju zaczyna się w Elblągu, a kończy w Szczecinie. Na trzecim miejscu trzeba wymienić Drogę Polską, wiodącą od Ogrodnik nad granicą litewską aż do Trzemeszna – na pograniczu Kujaw i Wielkopolski.

Kolejnymi drogami są: Beskidzka, Dolnośląska, Jasnogórska, Kłodzka, Warszawska, Lubelska, Małopolska, Mazowiecka, Wielkopolska, Lubuska, Nadwarciańska, Sudecka, Ślężańska i Nyska.

Wszystkie z dróg oznaczone są znakiem muszli św. Jakuba. Jest to jeden z symboli oznaczających tego apostoła Chrystusa. Gdy w IX w. odkryto jego grób w północnej Hiszpanii i z całej Europy zaczęły napływać tu rzesze pielgrzymów (w tym także z Polski), znalezione na wybrzeżu Atlantyku muszle (przegrzebków) stały się dla pątników pamiątką i dowodem odbycia pielgrzymki do grobu świętego apostoła.

Dzisiaj w Santiago de Compostella także nie brakuje pielgrzymów. Ci, którzy, z takich lub innych względów nie mogą pozwolić sobie na odwiedzenie grobu świętego w odległej Hiszpanii, mogą pielgrzymować – na jednej z dróg mu poświęconych – i odwiedzać kościoły pod jego wezwaniem.

Jak bowiem napisano na portalu camino.net.pl: "Zapraszamy do wyruszenia, począwszy od drzwi swojego domu, na tę "najpiękniejszą drogę Europy". Na drogę pozwalającą wrócić do siebie, do Boga, do wewnętrznej harmonii i pokoju oraz do ponownego odkrycia czegoś, o czym może zdążyliśmy zapomnieć. A będzie to Dobra Droga – Buen Camino!"

Chcesz zostać członkiem Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”?
Wystarczy odwiedzić stronę www.camino.net.pl Czekamy na Ciebie!

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie