Kalkulator fotowoltaiki – sprawdź, czy fotowoltaika się opłaca?

Materiał informacyjny COLUMBUS ENERGY SPÓŁKA AKCYJNA
Udostępnij:
Fotowoltaika jest obecnie najszybciej rozwijającym się spośród wszystkich segmentów OZE. Coraz więcej Polaków dostrzega korzyści płynące z pozyskiwania energii ze słońca. Wśród osób zainteresowanych własną instalacją PV często pada pytanie - czy jest opłacalna w naszych warunkach klimatycznych? Nasz kalkulator pokaże ile możesz zaoszczędzić dzięki własnej słonecznej elektrowni. Sprawdzimy też, czy w województwie warmińsko - mazurskim jest wystarczająco dużo słońca na fotowoltaikę.

Fotowoltaika – czy to opłaca się w naszych warunkach klimatycznych

Panuje opinia, że w Polsce mamy zbyt zimny klimat i mało słońca, aby fotowoltaika mogła być opłacalna. W rzeczywistości na produkcję energii z paneli fotowoltaicznych wpływ ma światło dzienne, a nie wysoka temperatura.

Poziom nasłonecznienia w całym naszym kraju jest w miarę równomierny (zawiera się w przedziale 1050-1160 kWh) i zupełnie wystarczający, żeby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna i zaspokajała potrzeby energetyczne mieszkańców domu. Nawet zimą, kiedy dni są krótsze i słońca jest mniej, promieniowanie jest na tyle silne, że pozwala przy pomocy mikroinstalacji fotowoltaicznej wyprodukować do 50% zapotrzebowania na prąd. Pozostałą część, dzięki systemowi opustów, można odzyskiwać ze zgromadzonych w sieci elektroenergetycznej nadwyżek, co zabezpiecza dostawy prądu na cały rok.

Najlepsze warunki słoneczne panują w południowo-wschodniej części Polski, ale zupełnie wystarczające są również w województwie warmińsko - mazurskim. Mimo, iż nie w każdym rejonie kraju słońce świeci tak samo, co obrazuje poniższa mapa, nasłonecznienie w dwóch skrajnych regionach nie różni się bardziej niż około 10%.

Tu podaj tekst alternatywny

Zwrot z fotowoltaiki - dobry projekt to podstawa

Podstawą opłacalności fotowoltaiki jest dobrze zrobiony projekt instalacji, uwzględniający odpowiednio dopasowaną moc. Jeśli instalacja będzie zbyt mała, konieczne będzie okresowe dokupowanie prądu z zakładu energetycznego. Rachunki za energię będą niższe niż przed montażem fotowoltaiki, ale nie takie, jakich można się spodziewać przy optymalnie dobranej mocy.

Zbyt duża, czyli przewymiarowana instalacja, wiąże się z kolei z wyższymi kosztami z powodu większej liczby paneli oraz inwertera o wyższej mocy. Co prawda, nadmiar energii z fotowoltaiki można magazynować w sieci i odbierać w chwilach zapotrzebowania, ale trzeba pamiętać, że po roku niewykorzystany nadmiar przepada.

Na to, jak dużo energii dostarczy instalacja słoneczna, ma wpływ również odpowiednie ustawienie paneli. Najlepszy dla opłacalności fotowoltaiki jest dach z orientacją w kierunku południowym, południowo-zachodnim i południowo-wschodnim o nachyleniu między 10 a 60 stopni.

Kalkulator fotowoltaiki – sprawdź ile musisz zapłacić

Na cenę fotowoltaiki ma wpływ moc instalacji, a także jakość jej poszczególnych
elementów - paneli, inwertera, zabezpieczeń przeciwpożarowych, okablowania. Aby wstępnie oszacować, jaka moc fotowoltaiki będzie dla nas odpowiednia i ile to będzie kosztować, można skorzystać z poniższego kalkulatora fotowoltaiki. Narzędzie pokaże też ile można zaoszczędzić na instalacji.

Trzeba pamiętać, że wyliczenia z powyższego kalkulatora fotowoltaiki pokazują uśrednione wyniki. Dokładny dobór mocy i pełny kosztorys instalacji jest obliczany podczas audytu fotowoltaicznego. W trakcie takiego audytu analizowane są:

  • faktury za prąd, najlepiej z całego ubiegłego roku,
  • prognozy co do możliwego wzrostu zapotrzebowania na energię, np. z powodu planowanej zmiany sposobu ogrzewania czy zakupu energochłonnych urządzeń.

Więcej na temat fotowoltaiki w województwie warmińsko – mazurskim przeczytasz tutaj

Materiał oryginalny: Kalkulator fotowoltaiki – sprawdź, czy fotowoltaika się opłaca? - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie