Koncert ukraińskiego chóru "Żurawli". W chórze jest 3 artystów z Dzierzgonia! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Takiego koncertu jeszcze w Elblągu nie było. W cerkwii greckokatolickiej pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela przy ul. Traugutta 40, wystąpił Ukraiński Chór Męski "Żurawli", który zaprezentował kilkanaście kolęd naszych południowo-wschodnich sąsiadów. W trakcie trwającego blisko 1,5 godziny koncertu była także okazja do wysłuchania kilku pieśni patriotycznych.

Uroczystość zgromadziła duchowieństwo grecko i rzymsko-katolickie, władze samorządowe miasta i powiatu elbląskiego. Wśród duchowieństwa najdostojniejszym gościem był greckokatolicki ordynariusz diecezji olsztyńsko-gdańskiej ks. Arkadiusz Trochanowski.

Występujący już po zakończeniu koncertu duchowny podziękował za solidarność i pomoc narodu polskiego w stosunku do zaatakowanej przez rosyjskiego agresora Ukrainy i obywateli tego państwa. Proboszcz parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela ks. Andrzej Sroka podkreślił kolei rolę kultury w zachowaniu dziedzictwa narodowego.

- Naród żyje tak długo, jak długo żyje jego kultura - powiedział gospodarz parafii odnosząc się bezpośrednio do zakończonego właśnie koncertu "Żurawli".

Chór męski, reprezentacyjny zespół chóralny Związku Ukraińców w Polsce "Żurawli" istnieje od 1972 roku, i zrzesza chórzystów z całego kraju. Siedzibą chóru jest Warszawa. Repertuar zespołu obejmuje ukraińską muzykę ludową oraz najwybitniejsze kompozycje ukraińskiej klasyki chóralnej.

Inicjatorem powstania zespołu był Michał Strumiński. Współzałożycielem i pierwszym dyrygentem chóru był Jarosław Polański — znany ukraiński działacz społeczny pochodzący z Łemkowszczyzny, dyrygent, pedagog i popularyzator pieśni łemkowskich, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Pierwsza próba chóru odbyła się w lutym 1972 roku w Śródborowie pod Warszawą i uczestniczyło w niej 35 przyszłych chórzystów, zaś pierwszy koncert – 27 lutego 1972 roku w sali Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie.

W chórze śpiewało w sumie ponad 200 osób pochodzących z miejscowości z całej Polski. Dla wielu muzyków jest to już tradycja pokoleniowa. Obecnie chórze śpiewa np. ojciec i jego dwaj synowie z Dzierzgonia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie