Leśne nuty w elbląskiej Bażantarni. Takiego koncertu jeszcze nie było!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
„Leśne nuty”, to koncert XXV Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2022, realizowany we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim – Zarząd Okręgowy w Elblągu. W najbliższą niedzielę, 24 lipca, w muszli koncertowej wystąpią dwa zespoły - Zespół „Babrzysko” z Poznania i Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Zielonki Pasłęckiej.

Zespół Muzyki Myśliwskiej „Babrzysko” powstał 2004 roku, ale dopiero od roku 2009 działa przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Poznaniu. Swą nazwę zaczerpnął z języka łowieckiego, gdzie babrzyskiem nazywa się błotniste miejsce kąpieli i tarzania się dzików oraz jeleni. Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Krzysztof Marceli Kadlec – znany poznański muzyk, waltornista, twórca wielu kompozycji łowieckich i leśnych, wychowawca kilku pokoleń sygnalistów.

W początkowym etapie zespół składał się z samych mężczyzn, grających głównie na małych rogach myśliwskich zwanych plesami a repertuar stanowiły przede wszystkim sygnały myśliwskie, proste i krótkie fanfary oraz nieskomplikowane marsze. Następuje dalszy artystyczny rozwój muzycznej grupy; dochodzą nowe członkinie – poznańskie diany. Zespół uświetnia różne imprezy organizowane przez PZŁ. Gra koncerty nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także występuje w wielu miastach Polski, przybliżając bogactwo łowieckiej kultury muzycznej. W repertuarze „Babrzyska” oprócz historycznych i współczesnych sygnałów myśliwskich znajdują się najpopularniejsze kompozycje literatury europejskiej i przede wszystkim utwory polskich twórców, których dorobek zasługuje na szersze rozpowszechnienie. Podczas otwarcia wystawy „Święci patroni łowiectwa” w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu w 2015 roku dokonane zostało prawykonania pierwszej polskiej „Mszy hubertowskiej” napisanej na naturalne rogi myśliwskie przez kierownika zespołu. Ważnym wydarzeniem był udział w warszawskim koncercie z okazji 90-lecia PZŁ w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Na przestrzeni ostatnich kilku lat oprócz wielu pojedynczych koncertów m. in. w: Poznaniu, Czerniejewie, Warszawie, Kłobucku, Łącku, Kórniku gościł również na Pomorzu uczestnicząc w kilkudniowej trasie koncertowej (Sopot, Pelplin, Sierakowo, Samonino). Najważniejszym celem zespołu jest ukazywanie naszego narodowego dziedzictwa, jakim jest muzyczna kultura łowiecka. Obecnie grają w składzie sześcioosobowym: Marta Łochyńska, Andrzej Jesse, Piotr Cebernik, Michał Mańkowski, Laszlo Kajan i Krzysztof M. Kadlec.

Korzenie Orkiestry Dętej OSP w Zielonce Pasłęckiej sięgają 1927 roku, kiedy to w miejscowości Ułaniki na Wołyniu tworzy się orkiestra. Jej pierwszym kapelmistrzem był Bazyli Sawczuk. Po przesiedleniu na ziemię pasłęcką i powrocie byłych orkiestrantów z wojennych frontów nastąpiło reaktywowanie orkiestry a kapelmistrzem został Henryk Klika. Pierwszym powojennym koncertem była pasterka w parafialnym kościele w Zielonce Pasłęckiej (1945 r.) . W 1957 roku kapelmistrzem zostaje Celestyn Torucki, który prowadził orkiestrę nieprzerwanie przez 58 lat do roku 2015, przy dużym wsparciu Edmunda Leśniewicza. Od 2015 roku orkiestrą kieruje Adrian Bracki.

W swoim repertuarze orkiestra ma utwory zarówno rozrywkowe jak i marszowe, patriotyczny czy kościelne, sięga też do klasyki. Zdobywała wiele nagród i wyróżnień koncertując też poza granicami kraju.

Organizatorem Letniego Salonu Muzycznego Elbląskie Towarzystwo Kulturalne a tegorocznymi Partnerami: Teatr im Aleksandra Sewruka w Elblągu, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, PZŁ Zarząd Okręgu w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, ZNP sekcja emerytów i rencistów w Elblągu.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Samorządu Miasta Elbląg i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Zapraszamy 24 lipca do muszli koncertowej w Bażantarni, wstęp wolny, początek koncertu godzina 17.
Przypominamy też, że w trakcie koncertu prowadzona jest zbiórka na rzecz ukraińskich uchodźców.

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie