Spis treści
Jakie sprzęty AGD najbardziej interesowały Polaków?
Żeby kupić pralkę w PRL-u, trzeba było nieźle się natrudzić. Sprzęt AGD, podobnie jak meble czy elektronika, stanowił towar deficytowy. Aby nie przegapić okazji, ludzie chodzili do sklepów, żeby zapytać, kiedy będzie dostawa. W uprzywilejowanej sytuacji znajdowali się natomiast krewni i znajomi pracowników tego typu placówek. Oni mieli informacje z pierwszej ręki, a więc ich szanse na zdobycie wymarzonej pralki czy lodówki rosły. Tego typu sprzęt był nie tylko trudno dostępny, ale i drogi. Przeciętny Polak musiał oszczędzać przez wiele miesięcy, aby sobie na niego pozwolić.
– Natomiast wojskowi, ochrona rządu czy osoby partyjne miały oddzielne specjalne sklepy. Tam można było dostać rzeczy, których nie było na rynku – wspomina w rozmowie ze Stroną Kobiet emerytka z Warszawy.
Mimo że PRL może kojarzyć nam się z pustymi półkami w sklepach, to jednak trzeba przyznać, że prędzej czy później udawało się kupić upragnioną rzecz. Warto wspomnieć o kilku kultowych już przedmiotach, które przeszły do historii i stały się synonimem wyposażenia kuchni, łazienki czy szerzej – mieszkania z dawnych lat. Na szczególną uwagę zasługują: radzieckie lodówki: Mińsk i jej polski odpowiednik, czyli Polar, odkurzacz Predom Zelmer, popularnie zwany jamnikiem, pralka „Frania” czy sokowirówka Predom Mesko. Przypominamy, jak wyglądały te oraz inne często spotykane w PRL-u przedmioty w naszej galerii zdjęć.
Zobacz kultowe pralki i lodówki z PRL-u. Każdy chciał taką mieć!
Jak toczyło się kolejkowe życie?
Wieść o dostawie szybko się niosła. Przekazywano ją sobie w ramach solidarności sąsiedzkiej. Niektórzy zajmowali sobie nawet miejsca w kolejce, a te częstokroć stawały się przedmiotami sporów.
Miejsce w kolejne należało zająć z odpowiednim wyprzedzeniem. Zdarzało się, że doba nie wystarczyła. Stanięcie przed sklepem na długo przed jego otwarciem zwiększało szansę na to, że uda się cokolwiek nabyć. Członkowie rodziny wymieniali się w kolejce, żeby nie stracić szansy na zakup. Czekanie na otwarcie danej placówki umożliwiało także zawarcie wielu ciekawych znajomości. Natomiast jeżeli kolejkę się opuściło, miejsce mogło przepaść, chociaż warto było spróbować poprosić o jego zajęcie sąsiada.
A co, jeśli stanie w kolejce zakończyło się fiaskiem?
Nowa lodówka czy pralka potrafiły umilić życie niejednej gospodyni, czasem i gospodarzowi. Jeżeli jednak nie było tego typu sprzętu w domu, trzeba było radzić sobie inaczej, np. robiąc pranie w misce z wodą czy trzymając jedzenie w spiżarni lub piwnicy. W starym budownictwie z PRL-u do dzisiaj można znaleźć domowe spiżarki. Znano także inne sprytne sposoby na przechowywanie produktów spożywczych. Np. maselniczkę z masłem warto było wstawić do glinianej miski w wodą, dzięki czemu smarowidło się nie roztopiło, a jednocześnie zachowywało świeżość.
Wspominasz z sentymentem dawne lata? A może zastanawiasz się, jaki sprzęt AGD można było znaleźć w polskich domach w PRL-u? Zobacz naszą galerię zdjęć!
W chłodniejsze dni w bursach czy akademikach nierzadkim widokiem były natomiast siatki z jedzeniem wystawione za okno. Nikogo także nie dziwiło ręczne robienie prania. W tym celu zamiast proszku chętnie używano zwykłego szarego mydła lub wiórków mydlanych. O własnej lodówce czy pralce marzył każdy.
– Nieco inaczej sprawa wyglądała z kuchenkami gazowymi. Jeżeli dostało się mieszkanie z przydziału (w tym celu trzeba było złożyć odpowiedni wniosek), przeważnie kuchenka była już na miejscu. Takie lokale nie były natomiast wyposażone w pralki, ani lodówki – wspomina nasza rozmówczyni.
Chociaż w PRL-u nie łatwo było nabyć sprzęt AGD, to trudy oczekiwania rekompensowała jego jakość. Takie urządzenia kupowało się na długie lata. Psuły się dużo rzadziej od współczesnych, a niektóre do dzisiaj można znaleźć w naszych domach.
Uzupełnij domową apteczkę

Domowa Apteczka
Domowa Apteczka Komar Off spray OCHRONA PRZED OWADAMI 70ml

Special Protectors
Special Protectors Neoprenowy stabilizator stawu kolanowego ...

Sirowa
SIROWA POLAND SP. Z O.O. PIC AQUABLOC POOPERACYJNY PLASTER ...

soehnle
Systo Monitor 400 Connected 68116 Ciśnieniomierz SOEHNLE
możesz teraz zapisywać i monitorować wszystkie swo…

innogio
GIOvital VP-D1 Nebulizator INNOGIO
nebulizator giovital to nowoczesne urządzenie stos…

innogio
GIOvital Mini Mesh Nebulizator INNOGIO
nebulizator membranowy giovital mini mesh jest cer…

soehnle
68115 Systo Monitor 300 Connected Ciśnieniomierz SOEHNLE
możesz więc liczyć na prawidłowy i dokładny pomiar…

soehnle
Systo Monitor 100 Ciśnieniomierz SOEHNLE
zawsze zwracaj uwagę na ciśnienie krwi, gdy jesteś…

sencor
SUB 181BE Koc elektryczny SENCOR
koc elektryczny o mocy 60 w, z 2 poziomami tempera…
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Była ikoną kina. Mija 60 lat od śmierci Marilyn Monroe