Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbudowa Bażantarni, czyli co dalej z czerwonym szlakiem po powodzi z 2017 roku

Patrycja Ochab
Patrycja Ochab
We wrześniu 2017 roku Elbląg walczył powodzią. Przez intensywne opady deszczu zalane zostały ulice w centrum miasta, gdzie z koryta wystąpiła rzeka Kumiela. Skutki powodzi były widoczne również w Bażantarni. Zniszczeniu uległ czerwony szlak. Teraz uzgadniane były warunki jego naprawy tak, aby mieszkańcy mogli bezpiecznie z niego korzystać.

Z inicjatywy prezydenta Witolda Wróblewskiego odbyło się spotkanie dotyczące naprawy czerwonego szlaku w Bażantarni. W rozmowach udział wzięli Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Aleksandra Bodnar, dyrektor Wód Polskich RZGW Gdańsk.

Zadaniami i kosztami związanymi z odbudową czerwonego szlaku w Bażantarni mają podzielić się samorząd i Wody Polskie. Szlak jest własnością samorządu, natomiast Srebrny Potok, koryto, linia brzegowa i skarpy są we władaniu Wód Polskich. Szkody szacowane były na kilka milionów złotych.

Co dalej z czerwonym szlakiem?

Aby jednak szlak został udostępniony dla zwiedzających należy naprawić pięć newralgicznych miejsc, co niesie za sobą koszt około 2 milionów złotych.
Podczas spotkania uzgodniono, że Wody Polskie zabezpieczą środki na odbudowę zniszczeń w Bażantarni. Samorząd elbląski przeznaczy na naprawę 350 tysięcy złotych. Wojewoda Warmińsko-Mazurski natomiast zaznaczył, że wystąpi o dodatkowe środki do MSWiA. Wody Polskie skupią się na pracach dotyczących rzeki, umocnienia skarp i linii brzegowej. Natomiast samorząd elbląski podejmie się odbudowy ścieżki czerwonego szlaku.

Zniszczenia w Bażantarni po powodzi w 2017

We wrześniu 2017 roku w wyniku powodzi zniszczeniu uległ czerwony szlak w Bażantarni. Srebrny Potok wystąpił ze swego koryta, a wezbrane wody niszczyły linię brzegową. W wielu miejscach podmyta została ścieżka, którą prowadzi czerwony szlak. Poważne uszkodzenia nie ominęły także Mostku Elewów, który najpierw został wyłączony z użytkowania, a później całkowicie rozebrany. Władze miasta szacowały, że koszt napraw może wynieść 7 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto