Piłkarze udowodnili, że nie warto ich jeszcze skreślać. W dziesiątkę pokonali Concordię

RAFAŁ KADŁUBOWSKI
Nieliczni spodziewali się, że piłkarze Olimpii są w stanie wywieźć z Piotrkowa Trybunalskiego jakiekolwiek punkty. Co prawda dwa zwycięstwa z rzędu dawały powody do lekkiego optymizmu, jednak w zwycięstwo z trzecią ...

Nieliczni spodziewali się, że piłkarze Olimpii są w stanie wywieźć z Piotrkowa Trybunalskiego jakiekolwiek punkty. Co prawda dwa zwycięstwa z rzędu dawały powody do lekkiego optymizmu, jednak w zwycięstwo z trzecią w tabeli Concordią mało kto wierzył. Tymczasem elblążanie po raz kolejny sprawili wielką niespodziankę. Pokonując rywala 2:1, w dobrych nastrojach zakończyli rundę jesienną.

To był najlepszy mecz Olimpii w tym sezonie. Elbląscy piłkarze wykazali się niesamowitą ambicją i wolą walki. Będąc, wydawałoby się w beznadziejnej sytuacji, jaką była strata bramki i czerwona kartka dla piłkarza Olimpii, „olimpijczycy” potrafili przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Ataki Concordii

Mecz rozegrano w trudnych warunkach, przy padającym śniegu i zaśnieżonym boisku. Pierwsza cześć meczu minęła pod dyktando gospodarzy, którzy stworzyli sobie dwie wyborowe sytuacje. W pierwszej z nich, świetnie w bramce zachował się Andrzej Szyszko, który wygrał pojedynek sam na sam z Hubertem Górskim. Później blisko szczęścia był jeszcze Mariusz Rachubiński, ale piłka po jego strzale trafiła w słupek. Niewykorzystane przez piotrkowian sytuacje mogły się zemścić w 33 minucie, ale Rafał Lepka nie strzelił rzutu karnego (bramkarz obronił). Chwilę później po błędzie elbląskiej obrony, która zbyt słabo wybiła piłkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, Concordia za sprawą Marcina Juszkiewicza wyszła na prowadzenie. Na domiar złego w 40 minucie czerwoną kartkę za uderzenie rywala łokciem otrzymał Ernest Matusewicz i Olimpia do końca meczu grała w „10”. W tym momencie wydawało się, że to koniec marzeń o wywiezieniu z Piotrkowa zdobyczy punktowej. Tak jednak nie było. Jeszcze bardziej zmobilizowani elblążanie w końcówce pierwszej połowy doprowadzili do wyrównania. Bramkę po dośrodkowaniu Łukasza Wróblewskiego z rzutu wolnego zdobył głową Piotr Trafarski.

Zwyciężyli w dziesiątkę

W drugiej połowie Olimpia z jeszcze większą ambicją dążyła do zdobycia zwycięskiej bramki. Gospodarze także nie odpuszczali o czym świadczyć może m.in. to, że żółto-biało-niebieskich od straty gola uratowała poprzeczka. Trzy punkty pojechały jednak do Elbląga. Na dwie minuty przed końcem Trafarski przeprowadził typową dla siebie akcję – po zagraniu Mateusza Roszaka przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów i w sytuacji jeden na jednego, myląc zwodem bramkarza, strzelił do pustej bramki.
Trzy ostatnie zwycięstwa Olimpii (nad Orłem Kolno, Warmią Grajewo i Concordią), poprawiły nieco nastroje kibiców. Elbląski zespół kończy rundę jesienną na 13 miejscu z 14 punktami na koncie oraz z 4 zwycięstwami, 2 remisami i 9 porażkami. Co teraz? Jak zapowiadają trenerzy Olimpii – Tomasz Wichniarek i Jerzy Fiłonowicz w zespole potrzebne są zmiany, a przede wszystkim wzmocnienia składu. Jak się dowiedzieliśmy, jeszcze w listopadzie na testy do Elbląga stawi się 22 piłkarzy, którzy zostaną sprawdzeni w dwóch meczach sparingowych. - Wybierzemy teraz 5 może 6 zawodników – zapowiada Jerzy Fiłonowicz, drugi trener Olimpii.
Przed piłkarzami i kibicami długa zimowa przerwa. Początek rundy wiosennej zaplanowany jest dopiero na marzec przyszłego roku.

Concordia Piotrków Trybunalski – Olimpia Elbląg 1:2 (1:1)
Bramki: 1:0 Juszkiewicz (34’), 1:1 Trafarski (41’), 1:2 Trafarski (88’)
Olimpia: Szyszko – Kitowski, Mazurkiewicz, Matusewicz, R.Anuszek, Wróblewski (89’ Niedżwiedzki), Fedoruk (72’ Tomczyk), Koprucki, Lepka (89’ Prześniak), Roszak, Trafarski
Concordia: P.Wiśniewski — Szulc (51’ Jabłecki), M.Wiśniewski, Stańczyk, Adamski, Juszkiewicz, Kukułka, Balcerek (56’ Kowalski), Stolarski, Rachubiński (64’ Czaplarski), Górski (72’ Sowała)
Żółte kartki: Mazurkiewicz (Olimpia), P.Wiśniewski, Balcerek, Stolarski (Concordia) Czerwona kartka: Matusewicz (40’ – za uderzenie rywala)

Pozostałe wyniki 15 kolejki: Mazowsze Grójec - Dolcan Ząbki 0-1,
Nadnarwianka Pułtusk - OKS 1945 Olsztyn 1-1, Stal Głowno - Wigry Suwałki
0-3, Drwęca Nowe Miasto Lubawskie - Radomiak Radom 2-1, Świt Nowy Dwór
Mazowiecki - Sokół Aleksandrów Łódzki 1-0, Orzeł Kolno - Ruch Wysokie
Mazowieckie 0-1, Warmia Grajewo - UKS SMS Łódź 0-4