Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przekazanie prac elbląskiego artysty Zbigniewa Książkiewicza

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
W 2021 roku przypada 25 rocznica śmierci artysty plastyka Zbigniewa Książkiewicza i z tej okazji Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze DENAR z Elbląga oraz Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zapraszają na uroczyste przekazanie przez Panią Halinę Różewicz-Książkiewicz części prac zmarłego artysty, tych związanych z wojskowością. Będą to m.in. portrety Józefa Bema, Józefa Chłopickiego, rysunki: „Kołobrzeg”, „Forsowanie Nysy”. Kim byli bohaterowie przekazywanych prac? - o tym opowie historyk dr Tomasz Gliniecki.

Zbigniew Książkiewicz urodził się w 1929 r. w Warszawie. Z Elblągiem, do którego przyjechał z rodzicami, był związany od 1946 r. Studiował na Wydziale Malarstwa w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Uprawiał malarstwo olejne, akwarelowe, rysunek, grafikę warsztatową i użytkową oraz wzornictwo przemysłowe. Pracował, jako projektant form przemysłowych w Elbląskiej Spółdzielni „Plastyk”. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, zaś od powołania ZPAP w Elblągu, działał w jego zarządzie (w 1983 r. pełnił funkcję prezesa oddziału).

Brał udział w konkursach artystycznych organizowanych przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, m.in. przeglądach pt. „Pejzaż Elbląga i Ziemi Elbląskiej” oraz „Propozycje kwartału”, jak też w III Biennale Form Przestrzennych w Elblągu. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku; w zbiorach Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, Wojska Polskiego oraz u kolekcjonerów prywatnych w kraju i zagranicą. Był również projektantem form przestrzennych - jedną z nich umiejscowiono przy zbiegu ulic Piłsudskiego i Dąbka w Elblągu. Kompozycja rzeźbiarska „Ikar”, zaprojektowana przez niego w 1969 roku i zrealizowana podczas III Biennale Form Przestrzennych – stała się jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych prac tego artysty. Zbigniew Książkiewicz znany był z tego, że stronił od indywidualnych prezentacji swoich dokonań. Za życia zrealizował jedynie dwie indywidualne wystawy: w Łańcucie i Rzeszowie. Pośmiertnie, retrospektywną wystawę jego twórczości zaprezentowała Galeria EL (1997 roku) a ostatnio prace, zmarłego 11 października 1996 r. artysty, można było oglądać w Galerii El, na wystawie zatytułowanej „Feerie Zbigniewa Książkiewicza”.

Spotkanie odbędzie się 20 października o godz. 17 w Klubie Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu, ul. Królewiecka 167 (przy czołgu).

Wstęp wolny; obowiązują aktualne przepisy sanitarne (prosimy pamiętać o maseczkach)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przekazanie prac elbląskiego artysty Zbigniewa Książkiewicza - Elbląg Nasze Miasto

Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto