Rak szyjki macicy – profilaktyka i leczenie. Rola radioterapii w kompleksowej terapii onkologicznej

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Jak podaje NFZ, według najnowszego raportu GUS, każdego dnia 10 Polek słyszy diagnozę - rak szyjki macicy. Połowa z nich przegrywa walkę z chorobą z powodu zbyt późnego wykrycia. Ostatni tydzień stycznia to Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Inicjatywa ta ma na celu podkreślanie szczególnej roli badań profilaktycznych, które mogą uchronić przed diagnozą nowotworową, a nawet uratować życie wielu kobiet.

O profilaktyce i leczeniu raka szyjki macicy rozmawiamy z lek. Agnieszką Stefanowicz, specjalistą radioterapii onkologicznej z Centrum Radioterapii i Usprawniania w Elblągu.

Rak szyjki macicy jest jednym z tych nowotworów, które nie dają żadnych objawów. Rozwija się długo i bezboleśnie. Jak uchronić się przed rozwojem choroby?

Rak szyjki macicy w około 90 proc. przypadków jest spowodowany wirusem HPV przenoszonym drogą płciową. W związku z tym, jest jednym z nielicznych nowotworów złośliwych, w którym znana jest profilaktyka pierwotna w postaci szczepienia przeciwko onkogennym typom wirusa HPV. W wielu krajach europejskich szczepienie jest refundowane i zalecane dziewczętom przed inicjacją seksualną.

W najbliższym czasie również w Polsce powinien rozpocząć się powszechny program szczepień przeciw HPV, zgodnie z założeniami Narodowej Strategii Onkologicznej. Szczepienia dla nastolatek w wieku 11-13 lat mają być bezpłatne, aczkolwiek nieobowiązkowe.

Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, zmniejsza do kilku procent ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy i inne nowotwory HPV zależne, tj. rak kanału odbytu, rak regionu głowy i szyi oraz rak prącia. Zakażenie dotyczy bowiem także mężczyzn, którzy również mogą być jego nosicielami.

Polskie i światowe towarzystwa medyczne zalecają szczepienie dziewcząt i młodych kobiet w przedziałach wiekowych między 11 i 26 rokiem życia. Czy istnieje profilaktyka dla kobiet dojrzałych?

Jeżeli na szczepienie jest za późno ważna jest profilaktyka wtórna, czyli coroczne wykonywanie cytologii z tarczy i kanału szyjki macicy. Umożliwia ona wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie, kiedy jest ona w ponad 95 proc. wyleczalna za pomocą leczenia chirurgicznego.

Jak wygląda terapia onkologiczna w przypadku raka szyjki macicy?

Kluczowe znaczenie w wyborze metody leczenia ma przede wszystkim stadium zaawansowania nowotworu. Część kobiet, które poddawane są zabiegowi operacyjnemu, wymaga uzupełniającej radioterapii lub radiochemioterapii. Kobiety z rozpoznanym rakiem szyjki macicy w stadium zaawansowania FIGO II-IVA nadal mają duże szanse na wyleczenie, gdyż rak szyjki macicy należy do nowotworów promienioczułych i promieniouleczalnych.

W naszym Centrum Radioterapii i Usprawniania stosujemy nowoczesne, dynamiczne techniki radioterapii, tj. radioterapia z modulacją intensywności wiązki, techniki łukowe, które znacznie chronią zdrowe narządy otaczające szyjkę macicy i zmniejszają ryzyko skutków ubocznych.

Pacjentki leczone są przez wielodyscyplinarny zespół złożony z ginekologów, onkologów klinicznych i specjalistów radioterapii onkologicznej przy współpracy z psychologiem klinicznym.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie