Szczypiornistki Startu Elbląg zwyciężyły z Finepharmem Jelenia Góra

RAFAŁ KADŁUBOWSKI
Pierwsze od pięciu kolejek zwycięstwo zanotowały w ostatnią sobotę szczypiornistki Startu Elbląg. Mało kto spodziewał się, że przerwanie złej passy nastąpi w meczu z trzecim w tabeli ekstraklasy Finepharmem ...

Pierwsze od pięciu kolejek zwycięstwo zanotowały w ostatnią sobotę szczypiornistki Startu Elbląg. Mało kto spodziewał się, że przerwanie złej passy nastąpi w meczu z trzecim w tabeli ekstraklasy Finepharmem Jelenia Góra, który na dodatek był niepokonany od sześciu meczów. Tymczasem elblążanki postarały się o niespodziankę i pokonały wyżej notowane rywalki 33:31.

Mecz lepiej zaczęły przyjezdne, które w 4 minucie prowadziły już 3:0. Pierwszy remis zanotowano w 8 minucie (4:4), jednak nadal stroną przeważającą były jeleniogórzanki. Przełomowym momentem pierwszej połowy były dwie kary dla najskuteczniejszej w ekstraklasie Marty Gęgi. Zawodniczka Finepharmu dwukrotnie, w 16 i 20 minucie powędrowała na ławkę kar i elblążanki grając w przewadze, po trafieniu Katarzyny Tutaj, objęły prowadzenie 12:11. Nie zdołały go jednak utrzymać i do przerwy piłkarki z Jeleniej Góry wygrywały 18:14.
Początek drugiej połowy to nadal przewaga gości, którzy kontrolowali przebieg meczu, prowadząc w 36 minucie już nawet pięcioma bramkami (22:17). Na tym dobra gra przyjezdnych się jednak kończy. W szeregi Finepharmu wkradła się nerwowość, co spowodowało wiele fauli karanych przez sędziów 2 minutami. Spowodowało to, że elblążanki stopniowo odrabiały starty, aż w końcu w 47 minucie za sprawą Katarzyny Szklarczuk znów wychodzi na prowadzenie 27:26. Minutę później po kolejnym trafieniu Szklarczuk i bramce Alesii Mihdaliovej Start wygrywa już 29:26. Kolejne minuty to jednak zryw „Farmaceutek”, które wyrównują stan meczu 29:29. W 56 minucie Marta Oreszczuk po raz ostatni doprowadziła do remisu 31:31. W ostatnich 60 sekundach spotkania dwa trafienia Szklarczuk i Tutaj spowodowały, że dwa punkty pozostały w Elblągu.
Start Elbląg – Finepharm Carlos Jelenia Góra 33:31 (14:18)
Start: Miecznikowska, Łoś, Ziajka - Dolegało 2, Stelina, Sądej 1, Cekała 3, Żurawska 1, Szklarczuk 9, Mihdaliova 8, Celka, Joszczuk 3, Tutaj 6. Kary 8 min.
Finepharm: Skompska, Maliczkiewicz - Oreszczuk 3, Latyshevska 4, Dyba 6, Dąbrowska, Gęga 4, Buchcic 6, Bogusławska, Odrowska 2, Kocela, Jeż 6. Kary 18 min.
Pozostałe wyniki 19 kolejki ekstraklasy kobiet: Politechnika Koszalińska – Dablex AZS AWFiS Gdańsk 24:22, Piotrcovia Piotrków Trybunalski - Łączpol Gdynia 28:27, Interferie Zagłębie Lubin - Słupia Słupsk 31:18, Łącznościowiec Szczecin - SPR Safo Lublin 24:37,Zgoda Ruda Śląska - Ruch Chorzów 28:24.