Urodził się sto lat temu: Stanisław Wilczewski - żołnierz AK i zasłużony elbląski lekarz. Uczcili jego rocznice śmierci | ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Stanisław Wilczewski, żołnierz Armii Krajowej odznaczony Virtuti Militari, przez ćwierć wieku jako chirurg ratował zdrowie i życie elblążan. 16 czerwca mija sto lat od jego urodzin. Na cmentarzu Agrykola odbyła się z tej okazji uroczystość. Grażyna Wosińska, organizatorka i autorka książek o Elblągu, podkreśliła, że Stanisław Wilczewski był niezwykle odważnym i wrażliwym człowiekiem.

W uroczystości uczestniczyła Maria Wilczewska, wdowa po Stanisławie Wilczewskim.

- Bardzo się cieszę, że pamiętano o moim mężu - powiedziała po uroczystości.

Hołd chirurgowi z Virtuti Militari oddali: uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Elblągu i Szkoły im. Św. Franciszka w Elblągu. Przed i po uroczystości dzieci i młodzież wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Grażynę Wosińską. Nagrody ufundowane przez IPN otrzymali: Sebastian ze Szkoły im. Św. Franciszka i Laura z SP nr 1.

Dr Daniel Czerwiński, naczelnik Biura Badań Naukowych IPN we Gdańsku złożył wieniec na grobie Stanisława Wilczewskiego. W uroczystości uczestniczyła także Maria Kosecka ze Związku Piłsudczyków.

Wiesław Więckiewicz, były sąsiad Stanisława Wilczewskiego podkreślał, że był on bardzo oddany ludziom.

Grażyna Wosińska, organizatorka uroczystości przypomniała dokonania chirurga z Virtuti Militari:

- Stanisław Wilczewski „Czarny” podczas wojny był żołnierzem Armii Krajowej. Brał udział w akcjach bojowych np. uwalniania kolegów z aresztów niemieckich, atakowania posterunków żandarmerii i uszkadzania linii telegraficznych i telefonicznych od Nowego Dworu do Mińska. Odznaczył się odwagą. Odznaczony VM, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych. Gdy się skończyła okupacja niemiecka, a zaczęła sowiecka działał w podziemiu antykomunistycznym. Został aresztowany, ale zdołał zbiec i ukrywał się.

Całe życie marzył o zawodzie lekarza, ponieważ widział, jak potrzebna jest wiedza i umiejętności, by ratować ludzkie życie.

8 grudnia 1951 roku otrzymał dyplom lekarza. Dostał też nakaz pracy do Szpitala Miejskiego w Elblągu, gdzie pracował jako chirurg i ordynator przez ćwierć wieku.

W 1977 roku tłumy elblążan przybyły na cmentarz, by pożegnać człowieka, któremu tak wiele zawdzięczali.

Koronawirus. Osadzeni z Aresztu Śledczego w Elblągu szyją ma...

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie