W Elblągu: Jerzy Domino – Retrospektywa 40 lat pracy twórczej

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na wernisaż wystawy Jerzy Domino – Retrospektywa 40 lat pracy twórczej, który odbędzie się w piątek 18 listopada, o godz. 18.00 w muzealnym budynku zw. Gimnazjum.

Jerzy Domino jest twórcą bardzo dobrze znanym w elbląskim środowisku artystycznym, na przestrzeni lat jego prace prezentowane były wielokrotnie, ukazując szeroki wachlarz technik, którymi się posługiwał. Prym wiedzie oczywiście grafika – z drzeworytem i linorytem na czele, ale tuż obok znajduje się równie bogaty dorobek ilustratorski i rysunkowy, a także malarstwo akwarelowe i wiele innych. Jerzy Domino to jednak nie tylko artysta, ale również historyk sztuki i zasłużony badacz o wszechstronnych zainteresowaniach, skupiających się w dużej mierze wokół architektury oraz historii dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Wielkie jubileusze i wspaniałe rocznice to oczywiście zawsze dobra okazja, aby dokonać pewnych podsumowań i rekapitulacji. Spojrzeć wstecz, aby z większą świadomością stawiać kolejne kroki. Podsumowanie czterdziestu lat twórczości artystycznej to oczywiście rzecz niełatwa. Zacznijmy więc od podstaw. Jerzy Domino urodził się 30 sierpnia 1957 roku w Rzeszowie. W latach 1976 – 1982 studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To właśnie z chwilą wstąpienia do ASP w 1982 roku Jerzy Domino rozpoczął swoją artystyczną drogę, która trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Z Elblągiem związał się po studiach, tutaj również miała miejsce pierwsza wystawa jego prac w 1987 roku.

Na wystawie w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu chcemy zaprezentować Państwu pełen przekrój twórczości Jerzego Domino, aby po raz pierwszy umożliwić obejrzenie w jednym miejscu prac w całej ich rozpiętości – zarówno czasowej, tematycznej, jak i jeśli chodzi o zastosowane techniki. Mamy przekonanie, że z tej różnorodności wyłania się zaskakująco spójna, dojrzewająca przez kolejne dekady, ale jednak konsekwentna w środkach i celach, osobowość artystyczna.

W twórczości Jerzego Domino jak w lustrze odbijają się szerokie zainteresowania oraz wykształcenie z zakresu historii sztuki autora. Jego artystyczne inspiracje są bardzo świadome, ma swoich mistrzów za którymi często podąża, zawsze jednak zostawiając w swych realizacjach własny, indywidualny rys. Wszystko to łączy z wielką biegłością warsztatową, a także niezwykłą wyobraźnią, dzięki której jego prace ożywają tłumem postaci pełnym anegdoty, humoru i kulturowych odniesień. To właśnie mnogość inspiracji w jednej wyobraźni twórczej stanowi o sile Jerzego Domino - folklor, mitologia, architektura, sacrum i profanum, historia i literatura, sztuka i pornografia – mieszają się, tworząc fantastyczny mikrowszechświat, który kusi, aby wejść w głąb niego w poszukiwaniu ukrytych sensów i aluzji.

My również chcielibyśmy Państwa zaprosić do tego artystycznego świata Jerzego Domino i zachęcić do poznania jego niezwykle bogatego dorobku ostatnich czterdziestu lat.

Michał Kozłowski
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elbląg

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie