Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Elblągu uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych! Chwała Bohaterom! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Elbląg upamiętnił Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych. Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej.

Władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, organizacje kombatanckie, elblążanie, młodzież i dzieci zgromadzili się pod obeliskiem. Uroczystość rozpoczął hymn państwowy.

W imieniu prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego do elblążan słowo skierował wiceprezydent Michał Missan:

- Gromadzimy się dziś pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy Armii Krajowej, by uczcić spadkobierców podziemia okupacyjnego którzy walkę o niepodległość kontynuowali po zakończeniu II wojny światowej. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w całej Polsce 1 marca na pamiątkę męczeńskiej śmierci siedmiu przywódców Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Wyklęci są w najnowszej historii Polski szczególną grupą żołnierzy, którzy po II wojnie światowej nie pogodzili się z nowym geopolitycznym układem i z bronią w ręku walczyli nadal. Tak więc kiedy w Polsce zapanował sowiecki terror, wielu z żołnierzy podziemia... pozostało żołnierzami podziemia, zbrojnie kwestionując radziecką strefę wpływów.
Prześladowania i brutalne likwidowanie, procesy sądowe ukazujące wyjęcie spod prawa, wreszcie więzienia i kary śmierci. Taka perspektywa powodowała, że wielu z nich ukrywało się nadal w lasach, tworzyło mniejsze lub większe zgrupowania i walczyło w nierównej walce.
O żołnierzach tych nie wolno było otwarcie mówić, a jeśli już, to nazywano ich reakcjonistami czy bandytami, rugowano z historii i przedstawiano jako tych, którzy szkodzą nowemu porządkowi społecznemu. Warto pamiętać, że Żołnierze Wyklęci byli pierwszą antykomunistyczną opozycją, dając świadectwo, że nie ma zgody na nową formę zniewolenia.
Dziś do świadomości Polaków, zwłaszcza młodych, przebija się ich tragiczna historia a określenie Żołnierze Wyklęci funkcjonuje na równi z trafniejszym – Żołnierze Niezłomni, które podkreśla odwagę, męstwo i wierność Rzeczypospolitej.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony jest nie tylko dla tych, których z pamięci chciano wymazać, ale przede wszystkim dla nas współczesnych. Ci żołnierze nie są już wyklęci, są niezłomni, są wśród nas, ponieważ znaleźli właściwe miejsce w naszej historii. CHWAŁA BOHATEROM!

Po oficjalnych przemówieniach odczytany został Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Ostatnią częścią uroczystości była ceremonia składania wieńców, kwiatów i zniczy. Wśród delegacji składających kwiaty znalazły się m.in. delegacje organizacji kombatanckich, delegacja Garnizonu Elbląg i delegagacja służb mundurowych. Uroczystość zakończył utwór „Śpij kolego”.

Organizatorami obchodów byli: Witold Wróblewski prezydenta Elbląga i Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, będący wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązanie do tradycji niepodległościowych, jest obchodzony w Polsce od 2011 roku. Ustawę o ustanowieniu święta skierował do Sejmu RP śp. prezydent RP Lech Kaczyński.

Data obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie po pokazowym procesie z polecenia władz komunistycznych strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – płk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku. dzieło Armii Krajowej. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto