Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Walczył z komunistyczną okupacją - został patronem braniewskich terytorialsów! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
43. Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie nosi od 18 marca imię ppor. Henryka Wieliczko ps. „Lufa”
43. Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie nosi od 18 marca imię ppor. Henryka Wieliczko ps. „Lufa” IPN
43. Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie nosi od 18 marca imię ppor. Henryka Wieliczko ps. „Lufa”, bohatera walki z komunistycznym okupantem. W uroczystości nadania imienia braniewskiej jednostce WOT wziął udział zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

43. Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie ma swojego patrona

W sobotę odbyła się uroczystość nadania 43. Batalionowi Lekkiej Piechoty w Braniewie imienia ppor. Henryka Wieliczko ps. „Lufa” – jednego z najlepszych dowódców walczących z komunistami na terenie Wileńszczyzny, Warmii i Pomorza. Przyjmując imię dowódcy 4. kadrowego szwadronu 5. Brygady Wileńskiej AK, jednostka stała się spadkobiercą pięknej tradycji niepodległościowej.

– To wyjątkowy dzień. Dzień, kiedy jednostka Wojska Polskiego otrzymuje imię jednego z najlepszych dowódców polowych Żołnierzy Wyklętych. Kiedy 14 marca 1949 roku na Zamku w Lublinie, katowni komunistycznej, kat strzelał dwa razy w potylicę por. Henryka Wieliczko „Lufy”, myślał, że kończy swój zbrodniczy proceder. [...] I oto po bardzo wielu latach Polska upomniała się o swojego bohatera, upomniała się o jednego z najlepszych swoich oficerów, człowieka, który swoją służbę dla Rzeczypospolitej rozpoczynał w wieku 17 lat – mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, podkreślając piękny życiorys nowego patrona jednostki.

– Chciałbym Wam życzyć, żeby w codziennej służbie, tak jak On przed laty, z myślą o Polsce prowadzić swoją pracę, swoją służbę, oddając z siebie wszystko dla Rzeczypospolitej – dodał.

W trakcie wydarzenia zastępca prezesa IPN został uhonorowany pamiątkowym ryngrafem w podziękowaniu za przywracanie pamięci o Niezłomnych Bohaterach naszej Ojczyzny, odnalezienie szczątków ppor. Henryka Wieliczko ps. „Lufa” i wspieranie działań krzepiących patriotyzm wśród młodego pokolenia Polaków.

Odczytano również decyzję Ministra Obrony Narodowej o pośmiertnym awansie ppor. Wieliczki na stopień kapitana.

Uroczystościom towarzyszyła ekspozycja poświęcona ppor. Henrykowi Wieliczko. Wśród eksponatów i zdjęć na szczególną uwagę zasługuje sweter „Lufy” znaleziony podczas ekshumacji. Ponadto zaprezentowany został współczesny sprzęt wojskowy.

Dostępna była również wystawa 3D przygotowana przez IPN Gdańsk „Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy Armii Krajowej”.

W ramach uroczystości odbyła się również gala finałowa konkursu „Szlakiem szwadronu ppor. Henryka Wieliczko ps. Lufa”. Jego głównym organizatorem było Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, legendarnego dowódcy 106. Dywizji Piechoty AK. Na zakończenie goście wysłuchali koncertu Soul Sanok, Norberta „Smoły” Smolińskiego i Dziecięcej Ferajny. Specjalnie na tę okoliczność została napisana piosenka „Pamięci Niezłomnym”.

ZOBACZ TEŻ: Terytorialsi ćwiczyli w Maszewie Lęborskim. Akcja odbicia szkoły z rąk dywersantów. Jak wyglądała? ZDJĘCIA

Zebranych powitał dowódca 43 blp, ppłk Adam Książak. Gośćmi honorowymi wydarzenia była rodzina „Lufy”, członkowie stowarzyszenia GRH „Gryf” zaangażowani w realizację filmu o bohaterze oraz ppor. Franciszek Batory ­– ostatni żyjący świadek procesu IV Zarządu WiN, podczas którego skazano na śmierć jego brata Józefa Batorego ps. „Argus”, Barbara Wojnarowska-Gautier – dziecięca więźniarka Auschwitz i ofiara pseudomedycznych eksperymentów dr. Mengele, Romuald Rzeszutek – pomysłodawca i koordynator budowy największego w Polsce pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu i zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, kierujący na co dzień Biurem Poszukiwań i Identyfikacji.

To właśnie archeolodzy BPiI IPN odnaleźli szczątki „Lufy”. Wśród gości był także dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto