Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy AK” jest w Pasłęku! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Wystawę "Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy Armii Krajowej" jako pierwsi, w sierpniu zeszłego roku, zobaczyli elblążanie. Później ekspozycja wyruszyła w trasę po Polsce. Dzisiaj dotarła do Pasłęka
Wystawę "Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy Armii Krajowej" jako pierwsi, w sierpniu zeszłego roku, zobaczyli elblążanie. Później ekspozycja wyruszyła w trasę po Polsce. Dzisiaj dotarła do Pasłęka Witold Chrzanowski
Na placu św. Wojciecha w Pasłęku, otwarto dzisiaj (13 lutego) wystawę 3D „Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy Armii Krajowej”. Ekspozycja będzie czynna do połowy marca.

Wystawa przedstawia losy żołnierzy Armii Krajowej oraz innych formacji niepodległościowych, którzy po II wojnie światowej osiedlili się w Elblągu. Losy żołnierzy ukazane są na tle Elbląga, którego centrum po wojennych zniszczeniach zostało odbudowane dopiero w latach dwutysięcznych. Na planszach można zapoznać się z działalnością żołnierzy, którzy brali udział w odbudowie zniszczonego miasta. Ekspozycja ukazuje także ważne i symboliczne miejsca w Elblągu.

Historia żołnierzy Armii Krajowej i historia Elbląga przedstawiona została w nowoczesny sposób. Korzystając z osiągnięć najnowszych technologii wystawa została przygotowana w technice soczewkowej 3D. Nowe rozwiązanie pozwoliło stworzyć unikalną i atrakcyjną dla zwiedzających ekspozycję. Dzięki metodzie 3D uzyskaliśmy animacje historycznych zdjęć na płaskiej powierzchni. To między innymi zdjęcia żołnierzy Armii Krajowej oraz ważnych miejsc w Elblągu. Zdjęcia zniszczonego miasta zmieniają się w obrazy po jego odbudowie .Autorem wystawy jest Artur Chomicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, a w jej przygotowanie zaangażowała się trójka pasjonatów historii Elbląga: Grażyna Wosińska, Grzegorz Wołoszczak i Juliusz Marek.

- To wyjątkowa wystawa - mówi dr Paweł Warot, dyrektor gdańskiego oddziału IPN. - Właśnie dlatego, że oprócz sylwetek akowców, m.in. uczestników Powstania Warszawskiego, którzy po II wojnie światowej przybyli do Elbląga, odbudowywali to miasto, jego tkankę społeczną, na tyle ile dało się przy represyjnej władzy komunistów, można tu oglądać elbląską starówkę, która po latach powstała niczym Feniks z popiołów. Ten rejon miasta został uporządkowany i odbudowany także przy udziale żołnierzy Armii Krajowej - dodaje dr Paweł Warot.

Wystawę "Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy Armii Krajowej" jako pierwsi, w sierpniu zeszłego roku, zobaczyli elblążanie. Później ekspozycja wyruszyła w trasę po Polsce. Dzisiaj dotarła do Pasłęka.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto