MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy na imieniny twórcy niepodległej Polski marszałka Józefa Piłsudskiego! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
W imieniu Związków Piłsudczyków RP zapraszamy na złożenie kwiatów u stóp pomnika Ojców Niepodległości w Elblągu, przy ul. Rycerskiej. Uroczystości odbędą się w dniu imienin marszałka Józefa Piłsudskiego 19 marca (niedziela) o godz. 13.00.

- Tradycja uroczystego obchodzenia imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego narodziła się jeszcze w okresie I wojny światowej. W okresie II Rzeczypospolitej dzień ten również obchodzony był w sposób podniosły - napisali kpt. ZP Maria Kosecka, członek Zarządu Okręgu Gdańskiego, koło w Elblągu oraz płk ZP Andrzej Adamczyk, prezes Zarządu Okręgu Gdańskiego.

Józef Piłsudski to pierwszy marszałek polski (1920), dwukrotny premier Polski (1926-1928 i 1930). Żołnierz, polityk, Polski Działacz społeczny i niepodległościowy. Był twórcą Organizacji Bojowej PPS, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 11 listopada 1918 roku był naczelnym wodzem Armii Polskiej. W młodości, w czasach konspiracji był znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczysław. Za czasów Legionów Polskich nazywano Józefa Piłsudskiego: Komendantem, Marszałkiem, Dziadkiem oraz Ziukiem.

Józef Piłsudski (1867-1935) niemal do ostatnich dni swojego życia ukrywał nieuleczalną chorobę - raka wątroby. Zmarł 12 maja 1935 roku w Warszawie. Podczas pogrzebu naród oddał hołd zmarłemu Marszałkowi. Ciało zostało pochowane w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu. Serce spoczęło, zgodnie z testamentem w grobie matki w Wilnie na cmentarzu "na Rossie". W 1937 roku na polecenie metropolity krakowskiego arcybiskupa Adama Sapiehy trumna ze szczątkami Marszałka została przeniesiona do krypty pod wieżą Srebrnych Dzwonów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zapraszamy na imieniny twórcy niepodległej Polski marszałka Józefa Piłsudskiego! ZDJĘCIA - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto