Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel policji do kierujących i pieszych

Mateusz Bagieński
Mateusz Bagieński
zdjęcie ilustracyjne
W miesiącach jesienno-zimowych Policja odnotowuje najwięcej wypadków z udziałem pieszych w stosunku do pozostałych miesięcy roku. Korzystanie w tym czasie z drogi wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników, zarówno pieszych, jak i kierujących.

Apel policji do kierujących i pieszych

Błąd popełniony na drodze, nieuwaga, lekkomyślność, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, dla kierowcy często kończą się jedynie uszkodzeniem pojazdu, natomiast w przypadku pieszego obrażeniami ciała albo nawet śmiercią.

W 2022 roku Policja odnotowała 4 762 wypadki z udziałem osób pieszych, w których zginęło 460 pieszych, a 4 367 pieszych odniosło obrażenia ciała. W zdecydowanej większości wypadków (blisko 76%) winę za ich spowodowanie ponoszą kierujący pojazdami. Niestety także piesi swoim zachowaniem, ryzykownymi nawykami, nieznajomością przepisów, doprowadzają do tragedii na drodze (spowodowali prawie 23% wypadków).

Poniżej przykłady tragedii, które rozegrały się w ostatnich dniach:

21 listopada kierujący samochodem ciężarowym, ruszając po postoju najechał na idącą wzdłuż budynku pieszą. Piesza została przewieziona do szpitala, gdzie zmarła.

21 listopada piesza po wyjściu ze swojego pojazdu wtargnęła bezpośrednio pod nadjeżdżający samochód ponosząc śmierć na miejscu.

21 listopada na prostym odcinku nieoświetlonej drogi, w obszarze zabudowanym, kierujący samochodem osobowym potrącił pieszego idącego nieprawidłową stroną drogi. Pieszy po reanimacji zmarł w szpitalu.

22 listopada kierujący samochodem nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu po oznakowanym przejściu dla pieszych. W wyniku odniesionych obrażeń pieszy zmarł w szpitalu.

22 listopada kierująca samochodem na przejściu dla pieszych potrąciła pieszego, przechodzącego przez jezdnię. Pieszy w wyniku powstałych obrażeń zmarł.

Apel Policji:

Apelujemy do kierujących i pieszych o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i uważne obserwowanie drogi, a także poszanowanie praw innych uczestników ruchu.

Pieszym przypominamy, że poruszając się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Niewielki odblask może uratować życie i zdrowie.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Apel policji do kierujących i pieszych - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto