18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawe miejsce - Katedra Św. Mikołaja w Elblągu

Agnieszka Szukuć
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Elbl%C4%85g,_Mostowa,_pohled_na_v%C4%9B%C5%BE_katedr%C3%A1ly_svat%C3%A9ho_Mikul%C3%A1%C5%A1e.JPG
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Elbl%C4%85g,_Mostowa,_pohled_na_v%C4%9B%C5%BE_katedr%C3%A1ly_svat%C3%A9ho_Mikul%C3%A1%C5%A1e.JPG Aktron
Pierwsza świątynia w Elblągu powstała około 1240 roku. Jej opiekunem stał się św. Mikołaj - patron żeglarzy.

Najprawdopodobniej fragmenty właśnie tej świątyni zachowały się w obecnym prezbiterium w formie łuków z cegły gotyckiej. Pierwszym proboszczem parafii został Gogefriedus. Już w XIII wieku konieczna była rozbudowa kościoła, który wzbogacił się o nawę boczną. Z związku z przebudową kościoła w latach 1330-1380 budowla zaczęła przypominać bazylikę.

Kolejne przebudowy nadały katedrze późnogotycki wygląd, zwłaszcza sklepienie gwieździste. Na katedrze pojawiły się trzy wieże. Środkowa otrzymała 1598 piękny renesansowy hełm i mieściła w sobie siedem dzwonów.

W 1777 roku jedna z wież katedry stanęła w płomieniach. Wieżę doprowadzono do poprzedniego stanu po 130 latach i poświęcono w 1906 roku. Obecnie wieża ma 97 metrów.

W 1945 roku kolejny pożar zaatakował katedrę. Ks. dziekan Wacław Hipsz podjął się odbudowy kościoła w 1949, jednak przesiedlono go w 1951 roku, co zaskutowało przestojem w pracach.

Prace restauracyjne wznowiono w 1954 roku. W latach 1969-1989 katedra uzyskała nowe witraże. W 1993 roku wieżę katedralną pokryto blachą miedzianą, a w 1999 roku konstrukcję dachu wzmocniono. Dziś katedra prezentuje się okazale.

Kim był św. Mikołaj, patron katedry? Mikołaj był biskupem diecezji Myry. Według podań biskupa uwięziono podczas prześladowań Dioklecjana. Mężczyzna nie wyparł się jednak wiary. Mikołaj nie chciał oddawać się modlitwom w odosobnieniu, lecz pragnął nauczać ludzi na całym świecie. To tłumaczy jego liczne podróże. Podczas jednej z nich uciszył fale morza. Właśnie dlatego jest patronem żeglarzy. Legenda stanowi także, że Mikołaj pojawił się marynarzom pochwyconym przez sztorm u wybrzeży Lycji i doprowadził ich bezpiecznie do portu. W średniowiecznej Europie w dniu św. mikołaja wybierano "chłopca-biskupa". Szczęśliwy wybranek piastował swój urząd aż do 28 grudnia.

zajrzyj na stronę KATEDRY i dowiedz się więcej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto