MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy nowe warunki kredytowe zachęcą Polaków do budowy domu? Ekspert z branży budowlanej rozwiewa wątpliwości

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Wielu Polaków w ostatnim czasie napotkało przeszkody na rynku budowlanym związane z wysokimi stopami procentowymi, niskimi zdolnościami kredytowymi czy wzrostem cen materiałów budowlanych. To wszystko przyczyniło się do spadku zainteresowania zakupem lub budową domu. W odpowiedzi na problemy osób chcących zakupić swoją pierwszą nieruchomość politycy postanowili wprowadzić nowy program rządowy – Bezpieczny kredyt 2 procent. Zdaniem eksperta – Roberta Skulimowskiego, nadchodzące miesiące mogą okazać się przełomowe na rynku budowlanym.

Kredyt 2 procent na budowę domu jest równie chętnie rozważany przez inwestorów, co kredyt na zakup mieszkania czy domu z gotowego projektu. Czy nowa opcja kredytowa będzie większą zachętą do wybudowania własnych czterech kątów? Odpowiedzi na te i inne pytanie udzielił nam pan Robert Skulimowski, inżynier budownictwa oraz prezes New-House.

budowa domu
Kupno mieszkania może być bardziej odpowiednie dla osób poszukujących gotowego miejsca do zamieszkania, natomiast budowa domu daje większą swobodę w dostosowaniu projektu do własnych potrzeb. 123RF/olejx

Co się dziś bardziej opłaca — kupić mieszkanie czy wybudować dom?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, preferencje osobiste, dostępność gruntów, budżet oraz koszty budowy w porównaniu z cenami mieszkań na rynku. Wybór pomiędzy kupnem mieszkania a budową domu jest decyzją indywidualną. Kupno mieszkania może być bardziej odpowiednie dla osób poszukujących gotowego miejsca do zamieszkania, natomiast budowa domu daje większą swobodę w dostosowaniu projektu do własnych potrzeb.

Czy kredyt 2 procent może faktycznie wpłynąć na większe zainteresowanie budową domu?

Niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych może zwiększyć zainteresowanie budową domu, ponieważ niskie koszty finansowania mogą uczynić taką inwestycję bardziej atrakcyjną. Jednak zainteresowanie budową domu zależy również od innych czynników, takich jak dostępność gruntów, koszty budowy, trendy rynkowe i preferencje indywidualne. Dzięki skorzystaniu z tej opcji kredytowej jesteśmy w stanie wybudować raczej małej wielkości dom – do 100 metrów kwadratowych, ponieważ większe domy wiążą się z wyższymi nakładami finansowymi.

Czy Polacy chcą wybudować dom "za wszelką cenę" — rezygnując z droższych rozwiązań, fotowoltaiki lub zmniejszając metraż, aby tylko postawić wymarzony dom?

Preferencje Polaków odnośnie budowy domu mogą się różnić. Niektórzy mogą skupiać się na budżecie i preferować tańsze rozwiązania, podczas gdy inni mogą zdecydować się na bardziej zaawansowane technologicznie i ekologiczne rozwiązania, takie jak fotowoltaika. Również metraż domu może być dostosowywany do indywidualnych potrzeb i budżetu. W przypadku budowy domu istotne jest znalezienie odpowiedniej równowagi między kosztami a funkcjonalnością.

Zdaniem Roberta Skulimowskiego, prezesa New-House, można zaoszczędzić na budowie domu poprzez odpowiednie planowanie oraz wybieranie korzystniejszych
Zdaniem Roberta Skulimowskiego, prezesa New-House, można zaoszczędzić na budowie domu poprzez odpowiednie planowanie oraz wybieranie korzystniejszych cenowo materiałów budowlanych. materiał prasowy

Czy da się w ogóle zaoszczędzić na budowie domu — czy taniej może równać się dobrze?

Można zaoszczędzić na budowie domu poprzez odpowiednie planowanie, wybieranie korzystniejszych materiałów i technologii, porównywanie ofert różnych wykonawców oraz świadome podejście do zarządzania budżetem. Ważne jest jednak znalezienie równowagi między kosztami a jakością wykonania i funkcjonalnością domu. Oszczędności nie zawsze powinny iść kosztem istotnych aspektów, takich jak trwałość, energooszczędność czy bezpieczeństwo.

Dowiedz się więcej: Budowa domu uszczupla kieszenie Polaków. Gdzie szukać oszczędności już na etapie projektu budowalnego?

Jakie dokumenty należy złożyć, ubiegając się o pozwolenie na budowę?

Procedura uzyskania pozwolenia na budowę może różnić się w zależności od lokalizacji, jednak ogólnie wymagane dokumenty obejmują, m.in.: projekt budowlany sporządzony przez uprawnionego architekta, oświadczenie o prawie do dysponowania działką, mapę do celów projektowych, opis techniczny budynku, opinie i zgody niezbędne zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

Czy w Polsce zwiększa się zainteresowanie domami energooszczędnymi?

Tak, w Polsce obserwuje się zwiększone zainteresowanie domami energooszczędnymi. Rosnąca świadomość ekologiczna, zmiany przepisów dotyczących efektywności energetycznej oraz potencjalne korzyści finansowe związane z niższymi kosztami eksploatacji sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na budowę lub modernizację domów o podwyższonej efektywności energetycznej.

Czy popularne są domy modułowe? Jakie są zalety/wady?

Domy modułowe zyskują na popularności w Polsce. Zaletami domów modułowych są m.in.: szybki czas budowy, kontrola kosztów, elastyczność projektowa, możliwość łatwej rozbudowy lub przeniesienia domu w inne miejsce. Wady domów modułowych to, m.in.: ograniczenia w dostępnych projektach i konfiguracjach, pewne ograniczenia w niestandardowych rozwiązaniach architektonicznych oraz konieczność uzyskania odpowiednich pozwoleń i zezwoleń w przypadku niektórych lokalizacji.

Jak obecnie wygląda sytuacja z cenami materiałów budowlanych?

W ostatnich latach ceny materiałów budowlanych znacząco wzrosły na całym świecie, w tym również w Polsce. Wzrost cen jest wynikiem różnych czynników, takich jak rosnące koszty surowców, ograniczona podaż, problemy logistyczne i wzmożone zapotrzebowanie na materiały budowlane. Sytuacja ta może wpływać na budżet budowy domu i wymaga świadomego planowania oraz ewentualnej renegocjacji umów z dostawcami. Jednakże w ciągu ostatniego pół roku koszty budowy obniżyły się o ok 5-7 proc. Z tego punktu widzenia jest to dobry czas na budowanie domu. Praktyka ostatnich 30 lat pokazuje, że ceny budowy domu idą cały czas w górę, raz szybciej, a raz wolniej.

Na grupach związanych z budową domu, często pojawia się pytanie: mam 500 tys., jaki dom uda mi się za tę kwotę wybudować? Jaki jest w przybliżeniu koszt budowy domu i od czego on zależy?

Koszt budowy domu zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, metraż, standard wykończenia, materiały budowlane, technologie i wyposażenie. Trudno jest określić dokładny koszt budowy domu bez szczegółowego projektu i kalkulacji. Zwykle koszt budowy domu można szacować w przedziale cenowym, a ostateczny koszt zależy od wyborów projektowych i wykończeniowych dokonywanych przez inwestora. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z architektem lub inżynierem budownictwa, którzy mogą przygotować kosztorys i szacunkową wycenę zgodnie z preferencjami inwestora.

Polecjaka Google News - RegioDom

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy nowe warunki kredytowe zachęcą Polaków do budowy domu? Ekspert z branży budowlanej rozwiewa wątpliwości - RegioDom.pl

Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto