Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region. Agencja Własności Rolnej daje pracę

Grażyna Gosk
Fot. Piotr Kajmer
 Konrad Wiśniewski, wójt Gronowa Elbląskiego chce zatrudnić na terenie swojej gminy 4 bezrobotnych
Fot. Piotr Kajmer Konrad Wiśniewski, wójt Gronowa Elbląskiego chce zatrudnić na terenie swojej gminy 4 bezrobotnych
Prawie 50 mieszkańców popegeerowskich osiedli przez rok będzie się mogło cieszyć z otrzymania pracy. Wszystkie gminy powiatu elbląskiego postanowiły przystąpić do pilotażowego programu Agro-Elbląg, aż w 90 proc.

Prawie 50 mieszkańców popegeerowskich osiedli przez rok będzie się mogło cieszyć z otrzymania pracy.
Wszystkie gminy powiatu elbląskiego postanowiły przystąpić do pilotażowego programu Agro-Elbląg, aż w 90 proc. finansowanego przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa.

- Szkoda, że przyszłych pracowników nie możemy wybierać spośród wszystkich bezrobotnych, nie tylko mieszkańców popegeerowskich osiedli - wzdycha jedynie Krzysztof Lesiak, wójt Milejewa.

W pierwszej wersji agencja proponowała zatrudnienie 36 bezrobotnych, byłych pracowników nieistniejących PGR. Każda z gmin mogłaby więc wytypować tylko 4 mężczyzn.

- Jeżeli uważacie państwo, że na waszym terenie większa liczba osób powinna odmulać rowy i naprawiać drogi, proszę o propozycje - nieoczekiwanie zaproponował podczas wczorajszego spotkania Edmund Brzozowski, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego AWRSP w Olsztynie.
Z możliwości powiększenia grona pracowników skorzystały cztery gminy: Elbląg (8), Godkowo (5), Rychliki (6) i Pasłęk (6). Dodatkowo zatrudnionych ma też być dwóch koordynatorów prac.

Wczorajsze spotkanie było ostatnim przed podpisaniem porozumień o przystąpieniu poszczególnych samorządów do programu. Gminy mają tylko kilka dni na stworzenie ostatecznej listy bezrobotnych, którzy na dwa lata zyskają stałe źródło dochodów.

- Po roku pracy ci ludzie zyskają bowiem prawo do zasiłku dla bezrobotnych - podkreśla Edmund Brzozowski.

W pierwszych dniach sierpnia wytypowani mężczyźni będą przeszkoleni z zakresu BHP. Kurs zorganizował Powiatowy Urząd Pracy.

Do każdego bezrobotnego gminy będą musiały dołożyć po ok. 250 zł w miesiącu. Na tę kwotę złożą się między innymi koszty związane ze składkami ZUS, badaniami lekarskimi oraz zakup sprzętu i materiałów.

- To się nam i tak opłaca - podkreśla Grzegorz Nowaczyk, wójt gminy Elbląg. - Do osób zatrudnianych przy robotach publicznych dopłacamy prawie dwa razy tyle.

Edmund Brzozowski zapowiedział, że jeżeli realizacja programu przyniesie spodziewane efekty będzie on kontynuowany również w latach następnych.

Zakłada się, że zatrudnieni przez rok bezrobotni udrożnią - dzięki odkrzaczaniu i odmulaniu - 47,1 km rowów melioracyjnych. Naprawią też (łącznie z remontami przepustów i czyszczeniem rowów przydrożnych) 36 km dróg. Dzięki wykonanym robotom 1152 ha gruntów, pozostających w dyspozycji Agenci Własności Rolnej Skarbu Państwa, do których do tej pory nie było żadnych dojazdów, staną się bardziej dostępne dla użytkowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto