Boks. Marcin Pryczek wicemistrzem Europy

JK, AKT
Marcin Pryczek gotowy do walki
16-letni pięściarz elbląskiego Tygrysa Elbląga Marcin Pryczek podczas mistrzostw Europy kadetów zdobył srebrny medal. Jest to największy sukces polskich kadetów od 1996 roku.

Pryczek, który marzy o wyjeździe na igrzyska olimpijskie do Aten w 2004 roku, od początku mistrzostw w Liverpoolu był jednym z poważniejszych kandydatów do złotego medalu.

Utalentowany wychownek Hieronima Kozakiewicza w swojej karierze stoczył 28 walk, z czego 18 wygrał przed czasem. W kraju nie ma już sobie równych.

- Jedziemy po medal i nie są to tylko czcze przechwałki - zapowiadał przed wyjazdem trener Kozakiewicz.

W Liverpoolu eliminacje kategorii wag. 81 kg Polak przeszedł jak burza. Żaden z jego pojedynków nie trwał dłużej niż trzy rundy. Dwie walki wygrał przez rsc w drugiej rundzie, jedną skończył już w pierwszej.

- W pięściach ma niezwykłą siłę - mówi o nim jego trener.

Finałowym rywalem elblążanina był Rosjanin Dawid Arszb. Pryczek wyszedł do ringu skoncentrowany. - Po trzech zwycięstwach przez rsc był faworytem - mówi trener kadry Wiesław Rudkowski.

W pierwszej rundzie zgodnie z zaleceniami trenerów Polak miał walczyć w dystansie, unikając wymiany ciosów.

- Rosjanin atakował, ale bardziej na rękawice niż na korpus - opowiada Rudkowski. - Wydawało się, że tę rundę rywal Pryczka wygrał minimalnie, jednym, dwoma punktami. A tymczasem według sędziów Arszb prowadził aż 8:2!

W drugiej rundzie Pryczek musiał przystąpić do ataku, by odrobić straty. Obaj zawodnicy się nie oszczędzali. Walka była bardzo wyrównana, gdy nagle pod koniec starcia odezwała się syrena kończąca pojedynek. Walka została przerwana, ponieważ według sędziów Rosjanin osiągnął dziesięciopunktową przewagę (14:4).

- Każdy z nas był bardzo zaskoczony - opowiada o reakcji polskiej ekipy Rudkowski. - Marcin z minuty na minutę się rozkręcał, a tu taki werdykt. Ale Pryczek i tak pokazał w Liverpoolu klasę. Wróżę mu dużą karierę.

Srebrny medal zdobyty przez Marcina Pryczka jest największym sukcesem polskich kadetów w mistrzostwach Europy od 1996 roku. Wtedy to srebro zdobył we Włoszech Sławomir Malinowski.

Derby Trójmiasta: oprawa meczu Lechia Gdańsk - Arka Gdynia