Żołnierzem i harcerzem jest się do końca życia! - mówi terytorials z Warmii i Mazur

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Patriotyzm, gotowość pomocy innym, braterstwo, dyscyplina to tylko niektóre z cech wspólnych terytorialsów i harcerzy. Obie formacje mają takie same ideały i misje, których wspólnym mianownikiem jest wychowanie młodego pokolenia i ukształtowanie świadomego obrońcy Ojczyzny. Jednak to służba i pomoc ludziom jest zawsze na pierwszym miejscu.

O służbie żołnierza i harcerza opowiada starszy sierżant Szymon Witkoś:

"Moja przygoda z harcerstwem rozpoczęła się w 2003 roku w harcówce w Giżycku. Harcerzem jestem do dziś. W między czasie zdecydowałem się rozpocząć służbę wojskową. Technik budowy obozowiska i szybkiego demontażu, jak również rozpalania ogniska nauczyłem się w harcerstwie. Te umiejętności mogę teraz wykorzystywać jako instruktor podczas szkoleń żołnierzy Obrony Terytorialnej. Harcerski bushcraft i wojskowy survival są zbliżone, różnią się kilkoma aspektami. Bushcraft jest rodzajem aktywności na świeżym powietrzu, która polega na wykorzystywaniu umiejętności przetrwania w dziczy. Łączy się z poszanowaniem natury. Podobnie jest w wojsku. Jako żołnierze, działając w terenie zwracamy uwagę na to, by wchodząc do lasu nie niszczyć przyrody, a dodatkowo musimy znaleźć takie miejsce na nocleg, by nie zostać zauważonym i które musimy później szybko zdemontować. Braterstwo, wolontariat, pomoc potrzebującym, wzajemne wsparcie to cechy wspólne dla służby wojskowej i harcerskiej. Dzięki nim, żołnierze, których szkolimy oraz młodzież, którą wychowujemy bardzo dobrze radzą sobie w życiu. Poza służbą w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej oraz działaniem w harcerstwie w Hufcu Giżycko pracuję jako ratownik medyczny, prowadzę szkolenia strzeleckie, trenuję sztuki walki. Czas szybko ucieka, trzeba go dobrze zaplanować. Czasami brakuje jednej doby w tygodniu. Dobrej organizacji nauczyłem się jako dziecko w harcerstwie.
Wspólne więzi, to dla terytorialsów dni spędzone na szkoleniach, a dla harcerzy na obozach, czy biwakach. To tam poznają ludzi, na których mogą liczyć w najtrudniejszych sytuacjach. Wiedzą co potrafią, na czym się znają i w jakim zakresie mogą się uzupełniać.
Mam takich znajomych, z którymi zaczynałem służbę harcerską i do dziś utrzymujemy kontakty. To przyjaźnie na całe życie. Podobnie jest w wojsku. Będąc instruktorem mam okazję rozmawiać z ochotnikami, którzy wstępują do Terytorialnej Służby Wojskowej. Z tych rozmów dowiaduję się, że żołnierze biorący udział w szkoleniu, oprócz poznawania różnych technik i sposobów działania, poznają też nowych ludzi z zakątków całego województwa, a przyjaźnie, które zostały tam zawiązane trwają nadal".

- W czerwcu 2021 roku, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej nawiązała współpracę z dwiema organizacjami harcerskimi działającymi na terenie Warmii i Mazur: Związkiem Harcerstwa Polskiego Chorągiew Warmińsko-Mazurska oraz Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręgiem Pomorskim, Obwodem Warmińsko-Mazurskim. Dzięki temu obie formacje zyskały dodatkowe narzędzia i możliwości do jeszcze lepszego realizowania wspólnej misji. Harcerstwo stanowi doskonałe źródło kadr dla Wojska Polskiego. W 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej kilkunastu żołnierzy to druhny i druhowie - mówi Monika Jabłońska-Buder z Zespołu prasowego 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie