MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Te osoby nie trafią do wojska w 2024 r. Kto nie zostanie powołany na ćwiczenia? Kogo ominą wezwania Wojskowego Centrum Rekrutacji do armii?

MM
Te osoby unikną powołania do wojska. Kogo ominą wezwania WCR i powołania na ćwiczenia w 2024 r.? LISTA
Te osoby unikną powołania do wojska. Kogo ominą wezwania WCR i powołania na ćwiczenia w 2024 r.? LISTA Archiwum
Powołania do wojska w 2024 r. Wojskowe Centrum Rekrutacji tylko w nadchodzącym roku może powołać na ćwiczenia nawet 250 tys. osób. Wszystko w związku z działaniami Ministerstwa Obrony Narodowej. Opublikowano listę osób, które mogą dostać powołanie do odbycia służby wojskowej. W Polsce powszechny obowiązek służby wojskowej obejmuje mężczyzn. W niektórych przypadkach obejmuje on także kobiety. Kogo dokładnie dotyczy? Powołania spodziewać może się każdy, kto podczas komisji wojskowej otrzymał kategorię wojskową "A". Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki. Kto dostanie, a kto uniknie wezwania na ćwiczenia wojskowe w 2024 r.?

Te osoby otrzymają powołanie do odbycia służby wojskowej w 2024 r.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów przyjęty pod koniec 2022 r. wskazuje, ile osób w 2024 r. ma zostać powołanych do odbycia czynnej służby wojskowej. Ta może być pełniona w ramach:

  • zawodowej służby wojskowej – w 2024 r. powołanych ma zostać do 17 128 osób w charakterze żołnierza zawodowego, w tym w trakcie kształcenia;
  • ćwiczeń wojskowych – w 2024 r. powołanych ma zostać do 200 000 żołnierzy rezerwy;
  • aktywnej rezerwy – w 2024 r. powołanych ma zostać do 10 000 żołnierzy rezerwy pełniących służbę, na podstawie powołania na czas nieokreślony;
  • dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – w 2024 r. powołanych ma zostać do 28 580 osób;
  • terytorialnej służby wojskowej – w 2024 r. powołanych ma zostać do 38 000 żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Jak czytamy na stronie gov.pl:

Zapisane w projekcie rozporządzenia wielkości limitów osobowych uwzględniają liczbę osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej. Jednocześnie przedmiotowe wartości stanowią górny, nieprzekraczalny limit i nie oznaczają bezwzględnej realizacji przedłożonych propozycji.

Te osoby unikną powołania do wojska w 2024 r.

Choć w Polsce powszechny obowiązek wojskowy obejmuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety, istnieją od niego wyjątki. Kto uniknie szkolenia wojskowego w 2024 r.? Sprawdź w poniższej galerii.

Jak długo mogą trwać ćwiczenia wojskowe?

Ćwiczenia wojskowe mogą być:

  • krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni;
  • długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni;
  • rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.

Czy powszechny obowiązek służby wojskowej w Polsce obejmuje także kobiety?

Ustawa o Obronie Ojczyzny z 2022 r. nie przewiduje obowiązkowej służby wojskowej dla kobiet ani obowiązkowej kwalifikacji. Polki mogą służyć w wojsku z własnej woli. Przepisy dopuszczają jednak kwalifikację kobiet o umiejętnościach i specjalizacjach, które mogą przydać się polskiej armii. Powołanie mogą otrzymać też kobiety, które już wcześniej pełniły służbę wojskową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto