Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kryzys w pieczy zastępczej: Brak kandydatów na rodziny zastępcze

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wideo
od 16 lat
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej alarmuje, że coraz mniej osób zgłasza się do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, co staje się poważnym problemem. Według danych resortu, w porównaniu z 2019 rokiem, liczba dzieci przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej wzrosła jedynie o 0,7%. Aktualnie w Polsce działa 36,1 tys. rodzin zastępczych i 702 rodzinne domy dziecka.

Organizacje pozarządowe, w tym Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, zwracają uwagę na zbyt małą liczbę chętnych do podjęcia roli rodziny zastępczej. Według nich, obecne instrumenty pieczy nad dziećmi wymagają pilnych zmian. Koalicja podkreśla, że brak zainteresowania kandydatów, przy jednoczesnym starzeniu się obecnych opiekunów, budzi poważne obawy.

Problemy rodzinnej pieczy zastępczej
Wojciech Szymaniak

W stanowisku przekazanym Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej Stowarzyszenie zaznacza, że sytuacja jest niepokojąca, a braki w napływie chętnych do sprawowania rodzinnej pieczy zastępczej stawiają system opieki nad dziećmi w trudnej sytuacji. Wskazują również, że istniejące procedury wymagają gruntownego przemyślenia i dostosowania do rzeczywistych potrzeb społeczeństwa.

Problemy rodzinnej pieczy zastępczej
Wojciech Szymaniak

Trudności nie ominęły także naszego regionu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie, alarmuje o trudnej sytuacji podopiecznych, którzy - decyzją Sądu, muszą umieszczeni zostać w rodzinach zastępczych. Czy to chwilowe problemy pieczy zastępczej? Czy w nadchodzącym czasie uda się zażegnać ten kryzys, i stworzyć dzieciom, które potrzebują prawdziwych domów, bezpieczne schronienie?

Kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Olsztynie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kryzys w pieczy zastępczej: Brak kandydatów na rodziny zastępcze - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto