Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Adalbert (Wojciech) Zink kontra władze PRL: Nieustępliwa walka o wolność Kościoła

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wideo
od 16 lat
Ksiądz Adalbert Wojciech Zink - imię i nazwisko, które dźwięczy, jak akord muzyki narodowej. Związał swoje życie z ziemią Warmii. Świętej Warmii. Miejscem, gdzie serce bije w rytmie dawnych tradycji. Niemiec w dosłownym sensie, a jednak w duszy gorący patriota Polski. Jego życie przypomina muzyczną harmonię - Warmia i Niemcy splatają się w tkaninę historii tego niezwykłego duchownego.

Duchowny niezłomny

Kardynał Stefan Wyszyński, wierny syn Polski i obrońca Kościoła, kiedyś rzekł, że

Tylko pies Baca i Niemiec upomnieli się o swojego prymasa

. Co to za pies? To niezwykły owczarek, który w jednym ugryzieniu spróbował odpowiedzieć na naruszanie godności człowieka. A Niemiec? To duchowny, który w imię prawdy i wiary stanął do walki z mocarstwem opresji.

Kiedy w 1953 roku aresztowano kardynała Wyszyńskiego, nasz Niemiec stanął nie tylko w obronie swojego prymasa, ale także sprzeciwił się deklaracji Episkopatu Polski, która brzmiała jak echo serwilizmu. To był głos niezależności w burzliwych czasach, odważna odpowiedź na presję władz.

Czasy okrutnego stalinizmu

Dlaczego Niemiec? Bo tak go nazwał prymas Wyszyński, widząc w nim nie tylko syna dwóch kultur, ale przede wszystkim strażnika prawdy i wierności. Ksiądz Zink nie tylko mówił, ale działał. Jego dusza artysty i serce patriota rozbrzmiewały w pieśniach patriotycznych, historycznych i religijnych, a także w operze, operetce i musicalu. To był duch Warmii, który nie dał się zastraszyć.

Nawet więzienie nie złamało tego ducha. Represje i zarzuty antypaństwowe to były tylko kolejne próby stłumienia prawdy. Niemiec oparł się, nie ugiął, pozostając niezłomny w twarzy władzy. Na 16 miesięcy zamknęli go za kratami, ale nie zamknęli jego wiary i odwagi.

Powrót na Warmię

Wolność przyszła, a razem z nią powrót Niemca na Warmię. Dopiero "odwilż" października 1956 roku dała mu możliwość wrócenia do ukochanej ziemi, do wspólnoty, którą umiłował i dla której walczył.

Historia Księdza Adalberta Wojciecha Zinka to opowieść o wierzeniach, odwadze i miłości do Ojczyzny. To historia, która nas inspiruje, przypominając, że nawet w najtrudniejszych chwilach można zachować godność i wierność własnym przekonaniom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ksiądz Adalbert (Wojciech) Zink kontra władze PRL: Nieustępliwa walka o wolność Kościoła - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto