Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polki bez medalu, ale w ścisłej czołówce Mistrzostw Europy w żeglarstwie

OPRAC.:
Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Agata Barwińska (SSW MOS Iława) na 7 miejscu zakończyła udział w mistrzostwach Europy w olimpijskiej, żeglarskiej klasie ILCA 6 (dawny Laser Radial). Polka potwierdziła przynależność do światowej czołówki. Bardzo dobre 12 miejsce zajęła Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń). Regaty odbyły się w Atenach, a wyniki polskich żeglarek są dobrym prognostykiem w kontekście zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Agata Barwińska (SSW MOS Iława) na 7 miejscu zakończyła udział w mistrzostwach Europy w olimpijskiej, żeglarskiej klasie ILCA 6 (dawny Laser Radial). Polka potwierdziła przynależność do światowej czołówki. Bardzo dobre 12 miejsce zajęła Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń). Regaty odbyły się w Atenach, a wyniki polskich żeglarek są dobrym prognostykiem w kontekście zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

W Mistrzostwach Europy w olimpijskich klasach ILCA 6 kobiet i ILCA 7 oraz nieolimpijskiej klasie ILCA 6 mężczyzn wystartowało 318 zawodników i zawodniczek, w tym 7 reprezentantów Polski. Regaty miały charakter otwarty i na starcie stanęli również reprezentanci krajów spoza Europy.

Były to najdziwniejsze regaty rangi mistrzowskiej w ostatnich latach, a niektórzy twierdzą wręcz, że nie przypominają sobie takich regat.Najdziwniejsze, bo praktycznie… bez wiatru. Przez sześć dni zawodnicy spędzali codziennie długie godziny w porcie lub na wodzie w oczekiwaniu na wiatr. Ostatecznie Komisji Regatowej udało się przeprowadzić połowę z zaplanowanych wyścigów, na dodatek w bardzo słabym, często wręcz granicznym wietrze. Wyścigi były wielokrotnie przerywane, bo wiatr gasł, a żeglarze niemal codziennie wracali do portu przy zapadających ciemnościach.

Agata Barwińska pewnie awansowała do dzisiejszego podwójnie punktowanego wyścigu medalowego, w którym udział wzięło 10 najlepszych zawodniczek po serii eliminacyjnej. Ambasadorka PGE Sailing Team Poland miała 14 punktów straty do miejsca medalowego. Wiadome było zatem, że aby myśleć o podium, trzeba ukończyć medal race w ścisłej czołówce i liczyć na potknięcia najgroźniejszych rywalek.

Ani jeden, ani drugi warunek nie został jednak spełniony. Agata Barwińska finiszowała na 7 miejscu, a najgroźniejsze rywalki, które zajmowały trzy pierwsze miejsca po eliminacjach, między sobą rozstrzygnęły walkę o medale. Wygrała Węgierka Maria Erdi, srebro wywalczyła ViktorijaAndrulyte (Litwa), a brąz Louise Cervera (Francja). Agata Barwińska ostatecznie została sklasyfikowana na 7 miejscu.

Liczyłam na więcej, celowałam w medal i dlatego żałuję, że wiatr tak mocno pokrzyżował nam plany i nie udało się rozegrać połowy wyścigów. W tak słabym, tak zmiennym i nieprzewidywalnym wietrze każdy błąd kosztuje bardzo dużo. Na dzisiejszy wyścig medalowy miałam opracowaną strategię, ale plan nie wypalił w pełni. Na trasie trochę też blokowała mnie Turczynka i ostatecznie nie udało mi się włączyć do walki o podium. Ogólnie jednak jestem zadowolona, choć wiadomo, że nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być jeszcze lepiej. Forma jest, a jej szczyt ma przyjść na Igrzyska Olimpijskie. Nie mogę się już doczekać kolejnych startów

– mówi Agata Barwińska.

Do wyścigu medalowego nie zdołała zakwalifikować się Wiktoria Gołębiowska. Polka z pewnością jednak nie może powiedzieć, że popłynęła słabe regaty. W jedynym dzisiejszym wyścigu pokazała się z bardzo dobrej strony i awansowała aż o pięć miejsc - została sklasyfikowana na 13 miejscu w klasyfikacji generalnej i na 12 wśród Europejek.

To były trudne regaty, a 12 miejsce w tych okolicznościach jest dobrym wynikiem. Dobrze wrócić w okolice najlepszej dziesiątki. Nie były to łatwe regaty, mało wiatru i mało wyścigów, dużo zmian i przetasowań w stawce. Tym bardziej bycie w czołówce cieszy. Czekam na regaty, w których popłyniemy komplet wyścigów i na koniec będzie można poczuć te sportowe zmęczenie, którego tu zabrakło. Następny przystanek to regaty o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce

– mówi Wiktoria Gołębiowska.

Mistrzostwa Europy w Atenach były też regatami kwalifikacyjnymi do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Polska w klasie ILCA 6 ma już miejsce zapewnione. Dwie kolejne przepustki na wody Marsylii, gdzie zostanie rozegrana żeglarska część Igrzysk, wywalczyły żeglarki z Litwy i Chorwacji.

W klasie ILCA 7 Polacy niestety nie odegrali znaczącej roli. Najwyżej sklasyfikowany był Filip Olszewski (MKS Dwójka Warszawa), który ukończył regaty na 81 miejscu. Mistrzem Europy został ValtteriUusitalo(Finlandia), srebrny medal wywalczył JonatanVadnai (Węgry), a na najniższym stopniu podium stanął Finn Lynch (Irlalndia). Dwa miejsca na Igrzyska w Paryżu przypadły dla Grecji i Litwy. W tej klasie Polacy nie mają zapewnionego startu w Igrzyskach, ostatnia szansa na wywalczenie olimpijskiej przepustki nadarzy się w kwietniu podczas regat French Olympic Week w Hyeres.

Wyniki ILCA 6 kobiet
Maria ERDI (Węgry)
Viktorija ANDRULYTE (Litwa)
Louise CERVERA (Francja)
7 miejsce - Agata BARWIŃSKA (Polska, MOS Iława)
12 miejsce - Wiktoria Gołębiowska (Polska, Wiking Toruń)
64 miejsce - Zofia Wójcik (Polska, AZS UW Warszawski)
76 miejsce – Lilly May Niezabitowska (Polska, JK Kotwica Tarnobrzeg)

Wyniki ILCA 7
Valtteri UUSITALO (Finlandia)
Jonatan VADNAI (Węgry)
Finn LYNCH (Irlandia)
81 miejsce - Filip OLSZEWSKI (Polska, MKS Dwója Warszawa)
101 miejsce - Piotr MALINOWSKI (Polska, MOS Iława)
124 miejsce - Tomasz BENDLEWSKI (Polska, ŻLKS Kiekrz Poznań)

Szczegółowe wyniki:
https://2024-senior.eurilca-europeans.org/results/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polki bez medalu, ale w ścisłej czołówce Mistrzostw Europy w żeglarstwie - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto