MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Izby Rolnicze za jednolitą stawką dopłaty do kukurydzy. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na postulat

OPRAC.:
Redakcja Strefy Agro
Redakcja Strefy Agro
Według wyliczeń Wielopolskiej Izby Rolniczej produkcja kukurydzy na ziarno, jak i na kiszonkę jest nieopłacalna?
Według wyliczeń Wielopolskiej Izby Rolniczej produkcja kukurydzy na ziarno, jak i na kiszonkę jest nieopłacalna? pixabay.com
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministerstwa rolnictwa ws. wprowadzania jednolitej stawki dopłat dla producentów kukurydzy w całym kraju. Resort odpowiedział, że stawki muszą być zróżnicowane ze względu na różne koszty związane ze zbytem ziarna - poinformowała KRiR.

Spis treści

Różne stawki dopłat do kukurydzy?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiadając na postulat Izb zaznaczyło, że „pomoc dla producentów kukurydzy w wysokości 500-1000zł/ha, w zależności od województwa, ma na celu częściowe zrekompensowanie strat wynikających ze zwiększonych nakładów poniesionych przez rolników”.

Jak wyjaśniono, stawki pomocy, zostały zróżnicowane regionalnie, ponieważ regiony południowo-wschodniej Polski są najbardziej oddalone od rynków zbytu krajowego ziarna, stąd dodatkowe koszty transportu. W sytuacji nasycenia kukurydzą rynku lokalnego istnieje potrzeba transportowania ziarna na dalsze odległości do oddalonych rynków zbytu.

Zbiory kukurydzy będą w tym roku rekordowe?

MRiRW poinformował, że zbiory kukurydzy w Polsce w bieżącym sezonie, zgodnie z szacunkiem GUS, mogą być historycznie wysokie i wynieść nawet ok. 9,2 mln ton czyli o ok. 8 proc. więcej od ubiegłorocznych.

W Polsce w ostatnich latach produkcja kukurydzy znacząco rosła, podczas gdy do roku 2019 oscylowała w granicach 4 mln ton (powierzchnia uprawy od 2019 r. także wzrosła ok. 2-krotnie). Natomiast zużycie krajowe kukurydzy nie rośnie tak szybko:

  • w 2023 r. szacowane jest na 4,9 mln ton,
  • w 2022 r. na 4,5 mln ton,
  • a przed 2019 r. było na poziomie 2,8-4 mln ton.

- Oznacza to, że w celu zbilansowania rynku niezbędny jest coraz większy eksport. Większa podaż na rynku tworzy dodatkową presję na spadki cen - podkreśliło ministerstwo.

Na jaką pomoc można liczyć?

W ubiegłym tygodniu wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski poinformował, że pomoc będzie przeznaczona dla upraw o powierzchni do 100 ha, a ich wysokość będzie zróżnicowana w zależności od województwa i będzie wynosiła od 500 zł do 1000 zł. Na realizację wsparcia zaplanowane zostały środki w wysokości 1 mld zł. Z pomocy ma być wyłączona uprawa kukurydzy na kiszonkę.

Według Izby Zbożowo-Paszowej, pod koniec stycznia br. ceny kukurydzy kształtoway się w zależności od regionu na poziomie 650-760 zł/t.

Według wyliczeń Wielopolskiej Izby Rolniczej ze stycznia br. wynika, że produkcja kukurydzy na ziarno, jak i na kiszonkę jest nieopłacalna.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Izby Rolnicze za jednolitą stawką dopłaty do kukurydzy. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na postulat - Strefa Agro

Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto