Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy statek przepłynął przez śluzę kanału na Mierzei Wiślanej. Osiłek obrał kurs na Puck! | ZDJĘCIA, WIDEO

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Śluza kanału żeglugowego jest już napełniona wodą do docelowego poziomu, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem - informuje konsorcjum NDI/Besix, wykonawca przekopu Mierzei Wiślanej. Prowadzone są obecnie testy urządzeń, które umożliwią jednostkom swobodne przepływanie kanału. Pierwsza z nich już to zrobiła.

Palmę pierwszeństwa przy przepłynięciu kanału zdobył Osiłek, czyli ponton roboczy typu Jack-up, który 14 czerwca wyruszył ze sztucznej Wyspy Estyjskiej na Zalewie Wiślanym i, pokonując tor wodny na Mierzei, obrał kierunek na Puck.

Osiłek, jak pieszczotliwie nazwali go wykonawcy dogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, jest jedną z czterech jednostek, obok Pracusia, Ciamajdy i Łasucha, budujących sztuczną wyspę na Zalewie.

Konsorcjum NDI/Besix podkreśla, że inwestycja, której „celem jest wytyczenie nowej drogi wodnej na Mierzei Wiślnej nabiera ostatecznych kształtów”. – Śluza kanału żeglugowego jest już napełniona wodą do docelowego poziomu, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem. Zrealizowano już także większość prac w porcie osłonowym oraz w rejonie sztucznej wyspy – podano w oficjalnym komunikacie firmy.

Wykonawcy prowadzą obecnie testy urządzeń, które umożliwią jednostkom swobodne pokonywanie kanału. Pierwsza z nich właśnie to zrobiła.

Przekop Mierzei Wiślanej, który skróci i uprości żeglugę oraz sprawi, że nie będzie już potrzeby korzystania z Cieśniny Piławskiej, prezentuje się wspaniale i okazale. Przy każdej wizycie z radością obserwuję, jak postępują prace i że budowa zmierza dużymi krokami ku końcowi – podkreślił we wspomnianym wyżej komunikacie Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

ZOBACZ TEŻ:
Puck zyska nowoczesny port. Marina na 100 jachtów będzie kosztować 33 miliony zł

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto