MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rozliczanie rejestracji działań według roku agrotechnicznego, a nie kalendarzowego. Szykują się zmiany w ekoschematach?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Co proponują izby rolnicze?
Co proponują izby rolnicze? pixabay.com/Ehrecke
Od 2023 roku ekoschematy są nowością w dopłatach bezpośrednich. Pierwsze płatności z tego tytułu powinny trafić na konta rolników w marcu tego roku, tymczasem branża zwraca uwagę na problem z ich rozliczaniem. Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do ministra o zmianę terminów i wyznacznika.

Spis treści

Przejście z roku kalendarzowego na agrotechniczny

We wniosku zaproponowano rozważenie ustalenia roku agrotechnicznego, a nie jak do tej pory kalendarzowego, jako wyznacznika w rejestrze działań agrotechnicznych przy rozliczaniu realizacji ekoschematów. Szczególnie ekoschemat „Uproszczone systemy uprawy” wymaga zmian. W danym roku kalendarzowym nie może on być połączony z ekoschematami „Wymieszanie słomy z glebą" i „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji”, mimo że działania te dotyczą dwóch różnych upraw w plonie głównym.

Uznanie roku agrotechnicznego (od zabiegów przedsiewnych do zbioru rośliny) w rejestrze działań agrotechnicznych bezpośrednio przekłada się na działania związane z uprawą rośliny w plonie głównym, czytamy w piśmie KRIR.

Problem z łączeniem ekoschematów?

Jako przykład wskazano uprawę kukurydzy. Zwykle stosuje się tu wiosenną orkę, która uniemożliwia skorzystanie z ekoschematu „Uproszczone systemy uprawy” w momencie, gdy rolnik chce zastosować system bezorkowy po zbiorze kukurydzy i pozostawić np. mulcz w okresie zimowym jako okrywę gleby.

Samorząd rolniczy wskazał, że przy wymieszaniu resztek pożniwnych lub obornika z glebą, robi się to zazwyczaj zaraz po zebranym plonie, co nie koliduje z uprawą bezorkową.

Przyjęcie okresu agrotechnicznego, a nie kalendarzowego, umożliwi stosowanie wymaganych uprawek pod daną roślinę, w efekcie pozwoli łączyć w ekoschematach uprawę bezorkową z wymieszaniem obornika i resztami pożniwnymi w tym samym okresie pod daną roślinę.

Źródło: KRIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozliczanie rejestracji działań według roku agrotechnicznego, a nie kalendarzowego. Szykują się zmiany w ekoschematach? - Strefa Agro

Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto