Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodna perła Mazur – Śluza Guzianka I po remoncie, już otwarta dla żeglarzy

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wodna infrastruktura na Mazurach, zyskuje nowy blask po zakończonym remoncie Śluzy Guzianka I, łączącej malownicze jeziora Bełdany i Guzianka Mała. O wydarzeniu poinformowali przedstawiciele Wód Polskich, podkreślając znaczenie, tego zabytku hydrotechniki, nie tylko dla bezpieczeństwa żeglugowego, ale także jako atrakcji turystycznej.

Rzeczniczka Wód Polskich, Joanna Szerenos-Pawilcz, zaznaczyła, że:

remont nie tylko poprawił stan techniczny śluzy, ale również zwiększył bezpieczeństwo na szlaku wodnym Jezioro Mikołajskie – Jezioro Nidzkie

.

Śluza Guzianka I, odgrywa istotną rolę, łącząc główny system jezior mazurskich z miastem Ruciane-Nida, i Jeziorem Nidzkim. Rzeczniczka wyjaśniła, że dzięki Śluzie Guzianka II, która przejęła ruch żeglugowy podczas remontu, zamknięcie "starej śluzy", nie stanowiło większego utrudnienia, dla żeglarzy w poprzednim sezonie.

Śluza Guzianka I i II, to jedyne połączenie Jeziora Nidzkiego z wielkimi jeziorami mazurskimi, dlatego w sezonie codziennie przepływają przez nią dziesiątki, a czasami setki wodniaków.

Między południowym krańcem Jeziora Bełdany a jeziorem Guzianka Mała znajduje się śluza komorowa „Guzianka” (długość 44 m, szerokość 7,5 m). Ten wspaniały, działający nadal zabytek inżynierii hydrotechnicznej wyrównuje ponad dwumetrową różnicę poziomu tych jezior.

Prace remontowe obejmowały m.in. wymianę wrót górnych i dolnych, uszczelnienie i wzmocnienie podłoża, modernizację napędów, mechanizmów, sterówki, a także budynek gospodarczy. Zmodernizowana śluza Guzianka I, po ponad stuletniej historii, wpisana została do rejestru zabytków województwa warmińsko–mazurskiego w 2019 roku.

Dofinansowana przez Unię Europejską, inwestycja Wód Polskich, o wartości blisko 16 mln zł ma zdecydowany wpływ, na rozwój infrastruktury turystycznej na Mazurach. Wyremontowane kanały, na szlakach Wielkich Jezior Mazurskich oraz zmodernizowane śluzy, przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa żeglarzy i podniesienia komfortu żeglugi.

To kolejny krok Wód Polskich, w kierunku poprawy atrakcyjności Mazur , dla miłośników żeglugi, zarówno profesjonalnej, jak i rekreacyjnej. Odbudowana śluza Guzianka I, staje się nowym punktem, na mapie wodnych szlaków, wpływając na rozwój turystyki w regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wodna perła Mazur – Śluza Guzianka I po remoncie, już otwarta dla żeglarzy - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto